Erişilebilirlik

Kongre’den Trump’ın Putin Açıklamasına Tepki


İnsan hakları örgütleri, bazı Amerikalı Kongre üyeleri, çok sayıda emekli general ve eski büyükelçi, Başkan Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i savunmasından endişeli olduklarını belirtiyor.

Trump, haftasonunda Fox News kanalına verdiği mülakatta, Putin’e duyduğu saygıyı bir kez daha ifade etti. Programın sunucusu Bill O’Reilly’nin Putin’i “katil” olarak nitelediği bir sorusu üzerine Trump, “Bizim de çok katilimiz var. Siz ne düşünüyorsunuz? Bizim ülkemiz çok mu masum?” diye konuşmuştu.

Kremlin, Fox kanalından “kabul edilemez ve saldırgan” olarak tanımladığı yorumlarından dolayı özür dilemesini istedi. O’Reilly, programının dün gece yayınlanan bölümünde, Kremlin’in tepkisini reddederek, “Rusya benimle 2023’te tekrar görüşebilir” demişti.

Trump, seçim kampanyası sırasında Putin’e yönelik olumsuz herhangi bir söz söylemeyi reddetmiş, Rus devlet başkanı hakkındaki sorulara yanıtlarında sürekli olarak, Putin ve diğer dünya liderleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmanın zarar değil yarar getireceğini savunmuştu.

İnsan Hakları Gözlem örgütünde Amerika programının eş direktörü Maria McFarland Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, Trump’ın Rusya ile ilgili yorumlarından endişe duyduğunu belirtti.

McFarland, “Bu her açıdan tuhaf bir açıklama. Ama sonuç olarak Trump, Rus hükümetinin korkunç insan hakları karnesini sürekli olarak hafife alıyor. Son yıllarda Rusya’da ifade özgürlüğü, eleştirel görüşler ve sivil toplum grupları üzerinde ciddi bir baskı uygulandığını görüyoruz. Bunun yanında, Rusya’nın Suriye’de de savaş suçları işlediği görülüyor,” diye konuştu.

McFarland, “Bunlar korkunç suçlar. Amerika bunlara karşı tepkisini ortaya koymalı ve Başkan Trump bunları hafife almamalı. Aynı zamanda, Trump’ın zaman zaman Putin’e yönelik hayranlık belirtmesi ve kendisinin medyayı sindirmeye çalışması, mahkemeler hakkında bile çok saldırgan açıklamalar yapması rahatsız edici. Bu tavırlar onun demokratik süreçlere ve hesap verebilirliğe olan bağlığına dair soru işaretleri uyandırıyor,” dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, CBS News kanalına verdiği mülakatta, Trump’ın ABD’yi Rusya benzettiği fikrini reddetti.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da, CNN’e yaptığı açıklamada, Trump’ın “her sözünü” eleştirmek istemediğini söyledi. Ancak Putin’in eski bir KGB (Rus istihbarat servisi) ajanı olduğuna dikkati çeken ve Rus lideri “haydut” olarak niteleyen McConnell, “Biz işleri hiçbir şekilde Ruslar’ın yaptığı şekilde yürütmüyoruz” dedi.

Diğer Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyeleri de Trump’ı Putin’e tepkisini ortaya koymak yerine Amerika’nın da “katilleri” olduğunu öne sürdüğü gerekçesiyle sert eleştiriyor.

Cumhuriyetçi senatör Susan Collins de Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Hiçbir şekilde ahlaki benzerlik yok. Olduğunu söylemek, ülkemizin tarihine ve işleyişimize kötülük etmektir” ifadesini kullandı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Demokrat senatör Bob Casey de Başkan Trump’ın açıklaması için “ölçüsüz” ifadesini kullanarak, “Umarım Başkan bu görüşünü tekrar gözden geçirir” dedi.

Demokrat senatör Dianne Feinstein da Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlarken, “ABD Rusya’dan çok farklı bir ülke. Biz otokratlar ülkesi değiliz. Bir despotun ülkesi değiliz. Rusya’dan çok farklı özgür bir demokrasiyiz,” diye konuştu.

Emekli general Barry McCaffrey de, MSNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu, ABD’nin bir başkanı tarafından bugüne kadar söylenmiş en Amerikan karşıtı açıklama olabilir,” dedi.

Bir grup Amerikalı Rusya uzmanı, muhalefet lideri Boris Nemtsov dahil, Putin’in yönetimi altında bir dizi muhalefet lideri ve eleştirel gazetecinin suikaste uğradığına dikkati çekiyor.

ABD’nin 2012-2014 yılları arasında Rusya Büyükelçiliği’ni yapan Michael McFaul, Washington Post için kaleme aldığı makalede, Trump’ın neden Putin’i savunmaya devam ettiğini bilmediğini belirterek, bunun Moskova ile daha iyi ilişkiler geliştirme istediği şeklinde yorumlanabileceğini kaydetti.

McFaul, daha ‘endişe uyandırıcı’ bir yorumun ise, “Trump’ın, Putin’in muhalifler ve basına yönelik politikalarını aslında beğeniyor olduğu” şeklinde olabileceğini kaydetti. Seçim kampanyası sırasında Trump Putin’e hayranlığını ifade etmiş, Rus liderin o dönemki başkan Barack Obama’nın “aksine”, güçlü bir lider olduğunu öne sürmüştü. McFaul, Amerikan demokratik kurumlarının Rusya’daki benzer kurumlardan çok daha sağlam olduğunu belirtti ancak Amerikalılar’a konuya duyarsız kalmamaları ve otokrasiye yönelen en ufak bir adıma bile seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG