Erişilebilirlik

Kongre'de Göçmenlik Reformu Tartışması


Kongre'de Göçmenlik Reformu Tartışması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

Başkan Obama ve Demokrat Kongre üyeleri göçmenlik uygulamalarında reform yapılmasına destek verirken Cumhuriyetçiler de konu nakkında bölünmüş durumda ve yoğun tartışmalar içinde

Başkan Obama, Demokrat Partili siyasetçiler ve göçmenlik reformuna destek verenler, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Partili Kongre üyelerini, bu yıl göçmenlik politikasında büyük değişiklikler yapmaya çağırıyor. Ancak uzmanlar, göçmenlik reformuna uzanan yolun çok uzun ve zorlu olduğu görüşünde.

Amerika’da bazı eyaletler, ülkede 11 milyon kaçak göçmen yaşadığı gerçeğiyle kendi başlarına yüzleşiyor, kendi yasalarını çıkarıyor. Örneğin Maryland eyaleti, bazı şartları yerine getirdikleri takdirde kaçakların sürücü ehliyeti almasına izin veriyor.

Başkan Obama da Birliğin Durumu konuşmasında bir an önce önlem alınması çağrısını tekrarladı: ”Ekonomik büyümeyi sağlamak istiyorsak iş dünyasının, dinadamlarının ve güvenlik güçlerinin çağrısına kulak vermeli ve bozuk göçmenlik sistemimizde reform yapmalıyız.”

George Washington Üniversitesi’nden Mark Kennedy, Başkan Obama’nın Kongre’ye göçmenlik reformuna ilişkin bir talep listesi sunmamasını mantıklı buluyor: ”Başkan Obama, göçmenlik reformu sürecinde bir sonraki adımın Temsilciler Meclisi’ni harekete geçirmek olduğunu biliyor. Obama ne kadar ısrarcı olursa Kongre’nin harekete geçme olasılığı o kadar azalacak.”

Başkan Obama ve Demokrat Parti, kaçak göçmenlere Amerikan vatandaşlığı yolunu açacak bir yasa istiyor. Demokrat Parti’den Lloyd Doggett da bunu savunuyor: ”Birçok aile parçalanıyor. Gerekli ikamet belgesi olmayan anne babalar, çocuklarından ayrılmaya zorlanıyor. Yasalara uyan, vergisini ödeyen göçmen ailelere, Amerikan vatandaşlığı elde etme hakkı verilmeli.”

Göçmenlik reformuna bazı koşullar yerine getirilirse onay vereceklerini söyleyen Cumhuriyetçi Partililer, vatandaşlık seçeneğine karşı. Kongre üyesi Andy Harris de bunlardan biri: ”Sınır güvenliğinin sağlanması konusu gündeme gelir, vatandaşlık seçeneği masadan kaldırılırsa o zaman göçmenlik reform konusunda anlaşabiliriz. Ancak sınır güvenliği sağlanmadığı sürece göçmenlik reformu, Temsilciler Meclisi’nde çıkmaza girer.”

First Lady Michelle Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasına davet ettiği konuklardan biri, Kongre’nin dikkatini çekmek için 22 gün açlık grevi yapan göçmenlik hakları savunucusu Cristian Avila’ydı.

Avila, Amerikan vatandaşı olup orduya girmek istiyor: ”Bizim için Amerikan vatandaşlığı son derece önemli. İkinci sınıf vatandaşlık yaratmak istemediğimizi düşünüyorum.”

Cristian Avila, göçmenlik reformunun bir an önce Kongre’den geçmesini sağlamak amacıyla iki partiye de baskı yapmayı sürdüreceklerini vurguladı.
XS
SM
MD
LG