Erişilebilirlik

Kongre’de Bingazi Oturumu


Amerikan Kongresi bugün, 11 Eylül’de Bingazi’deki Amerikan konsolosluk binasına düzenlenen saldırıyla ilgili bir oturum yapıyor.

Oturuma CIA başkanlığını vekaleten yürüten Michael Morell ve Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper da katılıyor.

Oturumun yarınki bölümünde ise, adı seks skandalına karıştığı için geçen Cuma günü istifa eden CIA Başkanı David Petraeus’un görüşlerine başvurulacak.

Petraeus, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu üyelerine, saldırı sonrasında Libya’ya yaptığı ziyaret hakkında bilgi verecek. Oturum, ulusal güvenlik konularını görüşüleceği için basına kapalı.

CIA eski Başkanı, Senato Özel İstihbarat Komisyonu’na da bilgi verecek. Komisyon Başkanı Demokrat Senatör Diane Feinstein, Petraeus’un oturuma çağrılacağı günün henüz kesinleştirilmediğini söyledi.

Bingazi saldırısıyla ilgili oturumlar, bazı Kongre üyelerinin Büyükelçi Chris Stevens’la birlikte dört Amerikalı görevlinin ölümüne yol açan Bingazi saldırısında güvenlik açıkları olup olmadığını belirlemek üzere yapılıyor. Bazı Kongre üyeleri, konsolosluktaki güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığını düşünüyor. Ayrıca, Obama yönetiminin de 6 Kasım seçimleri öncesinde kamuoyu nezdinde destek kaybetmemek için saldırıyla ilgili bazı bilgileri kasıtlı olarak gizli tuttuğunu düşünüyor.

Başkan Barack Obama dün seçimlerden sonra düzenlediği ilk basın toplantısında bu konuda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Başkan, bazı Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin Bingazi saldırısı hakkında kasıtlı olarak yanlış bilgi vermekle suçladığı Büyükelçi Susan Rice’ı savundu. Obama, Amerika’nın BM Daimi Temsilcisi Rice’la ilgili bu iddianın kabul edilemeyeceğini söyledi.

Obama, yeni kabinesinde Rice’a Dışişleri Bakanı olarak görev vermek istiyor. Ancak bazı senatörler, Rice’ın atanmasına Bingazi saldırısı sonrasındaki açıklamaları yüzünden karşı çıkacaklarını söylüyor.

Rice, saldırılardan sonra yaptığı basına yaptığı açıklamalarda bunun bir terör saldırısı olmadığını söylemiş ve Hz. Muhammed’e hakaret içeren film yüzünden gösteri için toplanan öfkeli bir kalabalığın neden olduğu bir olay olarak açıklamıştı. Ancak daha sonra bunun El Kaide tarafından düzenlenen planlı bir saldırı olduğu belirlenmişti.

Beyaz Saray, Rice’ın basına yaptığı açıklamaları istihbarat birimlerinden aldığı bilgiye dayandırdığını söylüyor.
XS
SM
MD
LG