Erişilebilirlik

Kongre Üyesinden F-35 Yorumu: ‘Bizimle Aynı Değerleri Paylaşmayanları Silahlandırmamalıyız’


Başkan Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı Amerika Kongresi’nde kendisine yakın isimler dahil birçok milletvekilinin tepkisine neden oldu. O isimlerden biri de Virginia eyaletinden Temsilciler Meclisi Üyesi Cumhuriyetçi Thomas Garrett Jr. Kararın olabilecek en kötü dış politika adımlarından biri olduğunu belirten milletvekili, yeniden gözden geçirilmesi için elinden geleni yapacağını kaydetti.

İran ve IŞİD’i bölgedeki iki kansere benzeten Garrett,‘bir kanseri tedavi edince hastayı, sağlıklı diyerek terkedemeyiz’ diye konuştu. Garett, ABD’nin Suriye kararının Türkiye, Rusya ve İran tarafından olumlu karşılanmasının, kötü bir dış politika adımı olduğunun kanıtı olduğunu söyleyerek, mevcut durumu kabusa benzetti.

ABD’nin Suriye adımı, Türkiye’ye 3,5 milyar dolarlık hava savunma sistemlerinin satışı için Dışişleri Bakanlığı’nın yeşil ışık yakması sonrasına denk gelmişti. Garrett, bu satışa da karşı çıkıyor. Bunun Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemlerini satın almasını durdurmak için bir adım olduğuna inanıyor ve F35 kararının iptal edilmesi gerektiğini belirterek, ‘bizimle aynı değerleri paylaşmayan insanları silahlandırmamalıyız’ diyor.

Peki Kongre, Trump’ı Suriye kararından vazgeçirerek süreci farklı bir yöne çevirebilir mi? Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi’ne göre bu sorunun yanıtı hem evet hem hayır. Zira Garrett güçlerinin politika yapmak değil, politikalara fon sağlamakla sınırlı olduğunu belirtiyor. Bunun doğru bir politika olduğunu destekleyen ne demokrat ne de cumhuriyetçi isim bulabildiğini vurgulayan Garrett, ellerinden gelenin başkanın bu kararı yeniden gözden geçirmek için ikna etmeye çalışmak olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG