Erişilebilirlik

Irkçılıkla Suçlanan Kongre Üyesi Komisyonlardan Çıkarıldı


Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Steve King, Kongre’deki Cumhuriyetçi liderlerin kendisini ‘beyaz ırk milliyetçiliği ve beyaz ırk üstünlüğüyle’ ilgili yorumlarından dolayı birçok komisyondan çıkarma kararının ‘gerçeği göz ardı eden siyasi bir karar’ olduğunu savundu.

Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçi Azınlık Lideri Kevin McCarthy Pazartesi günü yaptığı açıklamada, King’e bu ay itibariyle Kongre komisyonlarında görev verilmeyeceğini söyledi. Iowa eyaletini dokuz dönemdir temsil eden King daha önce Tarım, Küçük İşletme ve Adalet Komisyonları’nda görev yapıyordu.

King’e yönelik yoğun eleştiriler, geçen hafta New York Times gazetesinde yayımlanan bir röportajda “Beyaz ırk milliyetçiliği, beyaz ırk üstünlüğü, Batı medeniyeti gibi ifadeler ne zamandan beri hakaret sayılır oldu?” ifadelerini kullanmasının ardından geldi.

King 2006 yılındaki bir konuşmasında da göçmenleri besi hayvanlarıyla kıyaslamıştı.

Pazartesi günü bir açıklama yapan King, röportajda geçen ifadenin çarpıtıldığını iddia ederek ‘bu gibi ifadeler’ derken kastettiğinin sadece ‘batı medeniyeti’ olduğunu ileri sürdü.

Cumhuriyetçi liderlerin komisyonlardan ihraç etme kararı aldığı King, her iki partiden isimler tarafından da kınandı.

Senato Cumhuriyetçi Çoğunluk Lideri Mitch McConnell konuyla ilgili olarak, “Herhangi bir ırkın üstünlüğüne dayanan hiçbir ideolojinin ne Cumhuriyetçi Parti’de, ne Kongre’de ne de bu ülkede yeri var” dedi.

Kongre Hispanik Grubu adına açıklama yapan grup başkanı Joaquin Castro da King’in ‘ırkçı beyanlarının yıllar içerisinde gittikçe daha da arttığına’ dikkati çekerek, “bu hayasız bağnazlığın bir bedeli olmalı” dedi.

King’e kısıtlama getirilmesi önerisine onay veren ilk üç Demokrat milletvekilinden biri olan Bobby Rush da sert eleştirilerde bulundu. Illinois temsilcisi Rush, King’in özür dileyene kadar tüm komisyonlardaki üyeliğinin askıya alınması için Cumhuriyetçiler’e çağrıda bulundu ve “Kuduz olan hayvanlarda olduğu gibi Steve King’in de izole edilip uzakta tutulması gerekiyor” dedi.

Rush ayrıca “Milletvekili King’in kınama cezası alması için sunduğum tasarı Amerika halkına şu açık mesajı gönderiyor: Kongre onun bu tiksindirici ve ırkçı davranışına göz yummayacak.”

Ohio eyaletinden Demokrat Kongre üyesi Tim Ryan ve Güney Carolina’dan James Clyburn da King’e karşı tasarı sunacaklarını belirtti.

King Cuma günü Kongre’de yaptığı konuşmada söz konusu New York Times röportajında ‘ırkçı, Nazi ve faşist gibi diğer ifadelerin de’ gündeme geldiğini ve bu tür terimlerin ‘neredeyse her seferinde masum insanları haksız yere etiketlemek’ için kullanıldığından bahsettiğini ileri sürdü.

King ayrıca o an sesli düşündüğünü iddia etti ve “Bu hakaret içerikli ifadeler siyasi konuşmalarımıza nasıl dahil oldu? Bunu kim yapıyor? Nasıl yapılıyor? Nasıl oluyor da insanlara böyle yakıştırmalar yapabiliyorlar?” diye sorguladığını öne sürdü.

XS
SM
MD
LG