Erişilebilirlik

Kongre Üyelerinin Güvenliği Yeniden Gündemde


Kongre Üyelerinin Güvenliği Yeniden Gündemde

Arizona’da altı kişinin ölümü ve 14 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırı, politikacıların can güvenliği konusunu da yeniden gündeme getirdi. Savcılar, saldırıyı, Temsilciler Meclisi Üyesi Gabrielle Giffords’u hedef alan suikast girişimi olarak değerlendiriyor. Ancak, Kongre üyelerinin can güvenliği için koruma sağlamak lojistik, mali ve siyasi açılardan büyük zorlukları da beraberinde getirebilir.

Temsilciler Meclisi Üyesi Gabrielle Giffords vurulduğunda yanında korumaları yoktu, çünkü çoğu Kongre üyesinin koruması yok. Çoğu üye korumaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyor.

Ancak Arizona’daki saldırıdan sonra, politikacılar için yeni güvenlik önlemleri almanın ne kadar gerekli olduğu veya seçim bölgelerini ziyaret ettikleri zamanlarda bunun ne kadar uygulanabileceği soruları sorulmaya başladı.

Eski Gizli Servis uzmanlarından Joe LaSorsa, politikacıların ‘güvenlik çemberi’ içinde yaşamaktan hoşlanmadıklarını söylüyor. Eski Başkan Ronald Reagan’ın korumalarından biri olarak da görev yapmış olan LaSorsa politikacıların güvenlik önlemlerinin seçmenlerle iletişimlerini olumsuz etkilediğini düşündüklerini söylüyor:

Demokrasilerde politikacılar seçmenleriyle birebir görüşmek, onlarla birlikte zaman geçirmek zorundalar. Daha önceki deneyimler de, Kongre üyelerinin şiddete, saldırılara sık sık hedef olmadıklarını gösteriyor. Ama, akıl sağlığı yerinde olmayanlar düşünüldüğünde, elbette daha önce olmadıkları kadar tehlike altındalar.

Kongre üyeleri çoğunlukla zamanlarının önemli bir bölümünü başkent Washington’da değil, kendi seçim bölgelerinde geçiriyor.

Böylelikle Kongre üyeleri hem seçmenlerine daha yakın oluyor, hem de giderek daha fazla para gerektiren seçim kampanyaları için bağış toplayabiliyor.

Ulaşım masraflarının geçmişe göre daha az olması da Kongre üyelerini sık sık seçim bölgelerine gitmeye teşvik ediyor.

Korumaları eğiten bir şirketin sahibi olan LaSorsa, Kongre üyelerine koruma vermenin sadece sahte bir güvenlik hissi yaratacağını söylüyor:

Kendilerine koruma aldıklarında psikolojik olarak rahatlık hissediyor, ‘Korumam var, o yüzden güvendeyim’ duygusuna kapılıyorlar. Ama bu her zaman gerçeği yansıtmıyor. Korumanız olması, herhangi bir saldırıya hedef olmayacağınız anlamına gelmez. Çünkü saldırının nerden geleceğini bilemezsiniz.

Eski Gizli Servis görevlilerinden Christopher Falkenberg de korumaların yanı sıra potansiyel tehditleri ortaya çıkarabilecek güçlü bir istihbarata da ihtiyaç olduğunu söylüyor:

Bu gibi durumlarda alınabilecek en iyi güvenlik önlemi tehdit oluşturan kişilerin belirlenmesi, bunların şiddet eğilimi taşıyıp-taşımadıklarının değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelerden sonra potansiyel tehdit taşıyan kişilerin önlenmesidir. Politikacıları veya kamuya mal olmuş kişileri korumanın en iyi yolu budur. Gizli servis elemanları ve korumalar her zaman yararlı, ama bunlar güvenlik önlemleri arasında en son halkadır.

Ancak güvenlik uzmanları, ön soruşturma yapılmış olsa bile Arizona’daki silahlı saldırıyı düzenleyen Jared Loughner’ı ortaya çıkarmanın zor olacağını söylüyor. Loughner, daha önce Temsilciler Meclisi Üyesi Giffords’a herhangi bir tehditte bulunmamış. Ancak tuhaf davranışları nedeniyle okuldan atılmış.

Kongre polisi meclis başkanı, çoğunluk ve azınlık lideri konumundaki politikacılara tam zamanlı koruma sağlıyor. Diğer Kongre üyeleri ise can güvenliklerinin tehlikede olduğunu düşündüklerinde koruma isteyebiliyorlar. Aynı şekilde seçim bölgelerinde de yerel emniyet güçlerinden koruma isteme şansına sahipler. Bazı Kongre üyeleri bu yolu seçiyor. Arizona’daki saldırıdan sonra bu tür isteklerin artması bekleniyor.

Bazı çevreler Kongre polisinin sayı ve yetkisinin genişletilmesini istiyor. New York’taki Insite Security’nin başkanı olan Falkenberg, bu yola başvurulmayacağını ama Kongre’nin, üyelerine koruma sağlayan eyalet polisine maddi kaynak aktarabileceğini söylüyor:

Kongre üyelerinin yoğun bir temposu var. Birçok toplantıya, etkinliğe katılıyorlar, yerel emniyet güçlerinin düzenli olarak koruma sağlaması gerçekten güç. Ama Kongre para ayırırsa belki bu mümkün olabilir. Çünkü burada sözkonusu olan kendi can güvenlikleri ve şu sıralarda para musluğunu kapatan da onlar. Belki musluğu biraz açarlarsa yerel emniyet güçleri Kongre üyelerini daha iyi koruyabilir.

Bazı Kongre üyelerinin ruhsatlı silah taşıdıkları biliniyor. Ancak Kongre Polis Müdürü Terrance Gainer tüm Kongre üyelerinin silah taşımaya başlamasının iyi bir seçim olmayacağı görüşünde.

XS
SM
MD
LG