Erişilebilirlik

Kongre Üyeleri Seçim Kampanyası Telaşında


Amerikan Kongresi bir hafta önce tatile girdi. Milletvekilleri ve senatörler önümüzdeki yedi hafta boyunca seçim kampanyaları yürütmek üzere temsil ettikleri seçim bölgelerine gitti. Bu yüzden savunma bütçesi ve kamu harcamalarında kesinti gibi birçok sorun da çözümsüz kaldı.

Kongre, 1960 seçimlerinden bu yana ilk kez bir başkanlık seçimi öncesinde bu kadar erken tatile çıkıyor. Demokrat Parti Temsilciler Meclisi Azınlık Grup Başkanı Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi binasının önünde düzenlediği basın toplantısında Kongre’nin ciddi sorunları çözmeden bu kadar erken tatile girmesini eleştirdi.

Pelosi, “Kongre’nin toplandığı 3 Ağustos tarihiyle oturumların yeniden başlayacağı 14 Kasım tarihine kadar sadece sekiz gün işbaşı yapmış olacağız. Bu çok kötü bir durum. Demokrat Parti olarak işimiz bitinceye kadar burada kalmaya hazırız,” şeklinde konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner Kongre’deki tıkanıklıktan Demokratlar’ın kontrolundaki Senato’yu sorumlu tuttu.

Boehner, “Temsilciler Meclisi yerine belki de Senato’nun önünde toplanmaları gerekirdi. Senato’daki Demokrat Partililer üç buçuk yılda bir bütçe çıkaramadı,” diyor.

Demokrat Parti Azınlık Grup Başkanı Steny Hoyer ise Cumhuriyetçiler’i, Amerikan halkının gerçek sorunlarıyla yüzleşmek yerine siyasi mesaj iletmek için yasa yapmakla suçladı.

Hoyer, “Cumhuriyetçiler halkın bizden bitirmemizi beklediği işleri yarım bırakıp gidiyor. Bu işlerin en önemlisi istihdam yaratmak ve yeni bir mali krizi önlemek,” şeklinde konuşuyor.

Başkan Bush döneminde yürürlüğe giren vergi indirimi yasasının süresi yıl sonunda doluyor. Aynı zamanda birçok alanda kamu harcamaları, otomatik olarak kesilmeye başlayacak. Birçok ekonomist vergi indirimi süresinin dolmasıyla otomatik kesintilerin devreye girmesinin Amerikan ekonomisini gerilemeye sokacağı görüşünde.

Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner Başkan Obama’yı liderlik yapamamakla suçladı.

Boehner, “Başkan Obama’nın son mazereti ‘Washington’u içerden değiştiremezsiniz’ oldu. Aslında Washington’u içerden değiştirebilirsiniz. Bunun için cesaret, azim ve samimiyet gerekir. Buna da liderlik denir,” şeklinde konuştu.

American Üniversitesi’nden Profesör Allan Lichtman, kamuoyunun Kongre’ye karşı duyduğu memnuniyetsizliğe dikkati çekiyor: “Kamuoyunun Kongre’ye verdiği destek yüzde 20’nin altına düşmüş durumda. Halk Kongre’den hiç de memnun değil. Seçmenlerin Kongre’nin belli başlı başarısızlıklarına göre oy kullanacaklarını sanmıyorum. Şu an görev başında olanlara karşı antipati duyulsa bile birçoğunun yeniden seçileceğinden eminim.”

Kongre üyelerinin, Kasım seçimlerinden sonra işbaşı yaptıklarında vergi ve bütçe kesintileri gibi şimdiye kadar üzerinde anlaşmaya varamadıkları konuları çözüme kavuşturmak için büyük olasılıkla gece geç saatlere kadar mesai yapmaları gerekecek.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG