Erişilebilirlik

Kongre’deki Türk Dostluk Grubu’nda 125 Milletvekili


Kongre’deki Türk Dostluk Grubu’nda 125 Milletvekili

125 üye ABD Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekillerinin dörtte birinden fazlasını oluşturuyor

Amerikan Kongresi’ndeki Türk Dostluk Grubu’nun milletvekili sayısı, başkent Washington’u temsil eden Demokrat Partili Kongre Üyesi Eleanor Holmes Norton’ın katılımıyla 125’e yükseldi.

Amerika Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America –TCA) tarafından yapılan açıklamada Başkan Lincoln McCurdy, 125 üyenin Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekillerinin dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu ve bu sayısa ulaşılmasının bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Demokrat Partili Kongre Üyesi Eleanor Holmes Norton’ın Washington’daki Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Norton’ın geçen yıl Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla imzalanan protokollere destek olmak amacıyla Türk Dostluk Grubu’na katıldığı bildirildi. Norton aynı zamanda Kongre’deki Ermeni Dostluk Grubu’na da üye.

Eleanor Holmes Norton, “Irak’taki Amerikan işgali, dünyanın en riskli bölgesini daha da düzensiz hale getirdi. Türkiye ve Ermenistan arasında geçtiğimiz yıl imzalanan ve büyük bir ilerleme kaydedilen protokollerin onaylanması konusunda Türkiye ve Ermenistan’ı cesaretlendirmemiz gerekiyor. Her iki ülkenin Dostluk Grubu üyesi olarak, ülkemizin ve dünyanın istediği ve bölgenin ihtiyaç duyduğu uzlaşmayı sağlamak için elimden geleni yapacağım,” dedi.

Temsilciler Meclisi’nde oy hakkı olmayan Norton, özel statüye sahip olan başkent Washington’u (District of Columbia) temsil ediyor. Norton yıllardır Washington’a tam eyalet statüsü ve Kongre’de oy hakkı verilmesi için mücadele ediyor.

Türk Dostluk Grubu’nda 37 eyaletten temsilciler bulunuyor. Türk Dostluk Grubu’nda en çok Temsilciler Meclisi üyesine sahip olan eyaletler şunlar:

Teksas: 13 milletvekili,

Kuzey Carolina: 10 milletvekili,

Pennsylvania: 6 milletvekili,

Florida: 5 milletvekili.

Türk Dostluk Grubu’nun eşbaşkanları, Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri Steve Cohen ve Gerry Connolly ile Cumhuriyetçi Partili Ed Whitfield ve Kay Granger.

Türk Dostluk Grubu üyelerinin tam listesini aşağıdaki adreste bulabilirsiniz:

www.tc-america.org

XS
SM
MD
LG