Erişilebilirlik

Kongre Hükümetin Kapanmasını Önleyecek Tasarı Üzerinde Uzlaştı


Kongre’de iki parti, federal hükümetin çoğu faaliyetlerine Eylül ayına kadar fon sağlayacak 1 trilyon dolarlık harcama tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşmayla, hükümetin olası “kepenk indirmesi krizi” önlenmiş oldu. Ancak tasarı Başkan Donald Trump’ın Meksika sınırına duvar inşası projesine bütçe ayırmıyor ve popüler bazı iç programlara ayrılan ödeneklerde kesinti yapılması tekliflerini de reddediyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili milletvekillerinin haftalar süren müzakerelerin ardından uzlaşmaya vardığı 1.665 sayfalık tasarının Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nde oylamaya sunulması planlanıyor.

Kapsamlı harcama tasarısı, Trump’ın başkan olmasından sonra, iki partinin ürünü niteliğindeki ilk büyük ölçekli yasama icraatı özelliğini taşıyor. Trump, ABD-Meksika sınırına duvar inşası için istediği bütçeyi alamasa da, ordunun güçlendirilmesi için 15 milyar dolarlık ön ödeme talebini kabul ettirdi. Ancak yine de, bu rakam da Trump’ın istediğinin altında bir miktara tekabül ediyor.

Tasarı, 30 Eylül’de son bulacak 2017 mali yılının geri kalanı için federal kurumlara fon akışını devam ettirecek.

Kongre, hükümetin kapanmaması için son gün olan geçen Cuma geçici bir harcama tasarısı üzerinde anlaşarak, geri kalan 5 ayı da kapsayacak daha geniş kapsamlı bir anlaşmaya varılması için bir hafta zaman kazanmıştı.

Kriz aşılamasaydı, ulusal parkların kapanması ve federal çalışanların iş bırakması gibi neticeler doğacaktı. ABD’de hükümetin kapanması vakası en son 2013 yılında olmuş ve 17 gün sürmüştü.

XS
SM
MD
LG