Erişilebilirlik

Kongre'den Trump'ın Ortadoğu Ziyareti Konusunda Farklı Beklentiler


Kongre'den Trump'ın Ortadoğu Ziyareti Konusunda Farklı Beklentiler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

İlk yurtdışı ziyaretine çıkacak olan ABD Başkanı Donald Trump ziyaret programı kapsamında İsrail, Suudi Arabistan ve Vatikan’ı ziyaret edecek. Kongre Üyeleri, bu önemli ziyaretleri Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi, başkanın gündemini yorumladı.

İlk yurtdışı seyahatine Suudi Arabistan durağıyla başlayacak olan ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ziyaretini Kongre Üyeleri yorumladı. New York Milletvekili Demokrat Thomas Suozzi, Kongre Silahlı Hizmetler ve Dışişleri Komisyonu üyesi:

“Başkan Donald Trump’ın çoğunluğu Müslüman olan ülkelere giderek ortak düşmanlarımıza karşı birlikte çalışacağımız dostlarımızın kim olduğunu belirlemesi açısından önemli bir ziyaret. Dünyadaki Müslüman toplumların çoğunun güçlü inançları olan ve daha uyumlu bir dünya isteyen barış dolu insanlar olduğunu kabul etmeliyiz. Bu dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için bu dostlarımızı kucaklayıp, onlarla birlikte çalışmamız gerekiyor.”

Suozzi ayrıca Trump’ın üç büyük din için de kutsal sayılan toprakları kapsayan ziyaretinin dünyada barış ve uyumu teşvik etmek açısından önemine dikkat çekti.

Demokrat Partili New Jersey milletvekili Donald Norcross da, Trump’ın Ortadoğu ziyaretinde bölgedeki sorunları ele almasını umduklarını ve terörün en büyük sorun olduğunu kaydetti: “Yönetimde bir değişim sürecinden geçiyoruz. Her tür değişimde pürüzler de beraberinde gelir. Trump yönetimi öncekilere kıyasla çok daha fazla engelle karşılaşıyor. Ancak Amerikalılar, tarihten günümüze birçok zor zamandan geçti ve her seferinde Demokrat ve Cumhuriyetçiler bir araya geldi. Çünkü biz her ne olursa olsun Amerika’yız ve ortak paydamız Amerika’nın refahı.”

Barbara Comstock, Cumhuriyetçi Parti Virginia milletvekili: “Sadece elimde olan şeyleri kontrol edebilirim ve o yüzden benim seçim bölgemin hikayesini anlatmaya çalışıyorum. Amerikan rüyasının öyküsü. Müslüman ve diğer toplumların bir arada yaşayıp birlikte peşinden koştuğu bir rüya.”

Comstock ayrıca Trump’ın çoğunluğu Müslüman olan ülkelerin ABD’ye seyahat yasağına başından beri karşı çıktığını hatırlatırken, sınır güvenliğinin arttırılması ve göçmenlik reformunu desteklediğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG