Erişilebilirlik

Kongre’den CENTCOM’a Manipülasyon Suçlaması


Irak'ta yerel kuvvetlere IŞİD'le mücadelede eğitim sağlayan Amerikan askerleri

Temsilciler Meclisi bünyesinde oluşturulan bir çalışma grubu, Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya’yı kapsayan geniş bir görev alanına sahip Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM) komutanlarını, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelede sağlanan ilerlemeye dair gerçek durumdan daha olumlu bir tablo göstermek amacıyla istihbarat raporlarını manipüle etmekle suçladı.

Ordu içerisinden gelen bir ihbar üzerine kurulan Kongre çalışma grubu, yayınladığı raporda, CENTCOM komutanlarının IŞİD’e karşı mücadeleye ilişkin değerlendirmelerinde, kendi iç analizlerinde yer alan verilere nazaran daha “pembe” bir tablo ortaya koyduğunu öne sürdü.

Raporunda CENTCOM’un 2014 ve 2015 yıllarındaki değerlendirmeleri hakkında sorunlara işaret eden çalışma grubu, kendi incelemesinin, konuyla ilgili Savunma Bakanlığı Başmüfettişi tarafından yürütülen soruşturmadan ayrı olarak devam ettiğini belirtti.

Çalışma grubunun başındaki isimlerden biri olan Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Ken Calvert, “CENTCOM’daki yönetim hataları, kuruluşun en tepesine kadar uzanıyor. CENTCOM’da olanlar kabul edilemez. Üst düzey siyasetçilere kötü analizler sunulduğunda bunun acısını bizim askerlerimiz çekiyor” diye konuştu.

Grubun başkanı Cumhuriyetçi Parti Kansas milletvekili Mike Pompeo da, siyasetçilerin kendilerine sunulan istihbarat üzerine politikaları şekillendirdiğini ve savaşa kaynaklar aktardığına işaret ederek, CENTCOM liderlerinin “Amerikan askerlerini risk altına soktuğunu” iddia etti.

Savunma Bakanlığı Başmüfettişi’ni, CENTCOM liderlerini “sahada savaşan Amerikan askerlerini yüzüstü bırakmakla sorumlu tutmaya” çağırdı.

Çalışma grubu üyesi Cumhuriyetçi Parti Ohio milletvekili Brad Wenstrup da, “tutarsız” değerlendirmelerin arkasında nedenlerin bilinmediğini ancak bunun, bağımsız bir istihbarat toplama ve raporlama sürecine duyulan ihtiyacı gösterdiğini belirtti.

Wenstrup, “Eksik istihbaratla IŞİD’e karşı savaşı kazanamayız” ifadesini kullandı.

Kongre çalışma grubu, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi, İstihbarat Komitesi ve Tahsisatlar Komitesi altındaki Savunma Alt Komitesi tarafından oluşturulmuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG