Erişilebilirlik

Kongre’den Trump’a: ‘Irkçılara Karşı Daha Sert Konuş’


Amerikan Kongresi’nin iki kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi ve Senato, ortak bir tasarı hazırlayarak, Başkan Donald Trump’a, ırkçı, aşırıcı, Yahudi karşıtı ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplara karşı sert bir söylem geliştirmesi için çağrıda bulundu.

Senato’dan sonra Temsilciler Meclisi’nde de onaylanan tasarı şimdi imzalanmak üzere Başkan Trump’ı bekliyor.

Trump, geçen ay Charlottesville kentinde, beyazların üstünlüğünü savunanların yaptığı gösteriye şiddet karışmasından sonra şiddete başvuranlara karşı yeterli tepki göstermediği gerekçesiyle eleştirilmişti.

Demokrat Senatör Mark Warner tarafından hazırlanan tasarıda, Demokrat Partili Tim Kaine ve Richard Blumenthal’ın yanısıra, Cumhuriyetçi Partili senatörler Cory Gardner, Johnny Isakson ve Lisa Mutkowski’nin de imzası var.

Tasarıda, 11 Ağustos’ta Charlottesville’de yapılan gösteride, yüzlerce neo-Nazi, KKK üyesi ve beyazların üstünlüğünü savunan kişinin, ellerinde meşalelerle ırkçı ve Yahudi karşıtı sloganlar attığı ve karşıt görüşlü grupları hedef alarak şiddet başvurdukları belirtiliyor. Ertesi gün de, kendini neo-Nazi olarak tanımlayan bir kişinin, karşıt grubun üstüne arabasıyla hızla daldığı, Heather Heyer’ı öldürdüğü ve 19 kişiyi de yaraladığı da tasarının içeriğine eklenmiş.

Kongre, Heather Heyer’ın öldürülmesini kınadı ve bir terör saldırısı olarak tanımladı.

Tasarıda, Kongre’nin beyazların üstünlüğünü savunanların ve neo-Naziler’in nefret söylemlerinin, Amerikalılar’ı tanımlayan değerlere ters düştüğü belirtiliyor.

Trump yönetimine, ülkede giderek daha fazla destek bulan bu gruplara karşı her türlü yöntemi kullanması için çağrıda bulunan tasarı, bu grupların gelecekteki şiddet eylemlerinin engellenmesi için bütün faaliyetlerinin ve terör eylemlerinin araştırılmasını da istiyor.

Başkan Trump, gösteri günü yaptığı açıklamada, Charlottesville’de yaşananlardan bütün tarafları sorumlu tutmuş, bir kaç gün sonra ırkçı grupları kınamış, ancak yeniden olaylardan bütün tarafları sorumlu bulduğunu belirtmişti.

Medyaya da, açıklamalarını tam olarak yansıtmadığı suçlamasında bulunan Trump, düzenlediği mitingde destekçilerine “Nefrete, ayrımcılığa, KKK’ya, neo-Nazilere karşı çok sert konuştuğumu göstermek istemiyorlar” demişti.

Tasarıyı destekleyen Virginialı Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Gerry Connoly, “Umarım bu partilerüstü adım, Charlottesville trajedisi sonrası yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve tasarı ülkeyi ayrıştırmak isteyenlere de burada nefret ve şiddete yer olmadığını gösterir” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG