Erişilebilirlik

Kongre Binasına Bomba Tehdidi Gözaltıyla Sona Erdi


ABDKongre binasının hemen arkasında yer alan Kongre Kütüphanesi yakınlarındaki bomba tehdidi, şüphelinin gözaltına alınmasıyla sona erdi.

Polisin, Kongre Kütüphanesi önünde park ettiği aracında bomba olduğunu söyleyen şüpheliyle saatler süren pazarlığı sonrasında, şüpheli teslim oldu.

Associated Press haber ajansı polisin, şüphelinin kimliğini Floyd Ray Roseberry olarak açıkladı. 49 yaşındaki Roseberry'nin Kuzey Carolina eyaletinden olduğu bildirildi.

Kongre Binasına Bomba Tehdidi Gözaltıyla Sona Erdi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

Kongre Polis Şefi Thomas Manger, şüphelinin aracını kaldırıma park ettikten sonra, kendisine yaklaşan polis memuruna, elindeki fünyeyi göstererek aracında bomba olduğunu söylediğini açıkladı.

Araçta bomba olup-olmadığı da polis tarafından henüz doğrulanmadı.

Sabah saatlerinde Kongre binası çevresindeki yollar trafiğe kapatılırken, itfaiye ve kurtarma ekipleri bölgeye gönderildi. Yakınlardaki bir metro istasyonu ulaşıma kapatıldı.

Polise soruşturmada yardım için de bomba imha uzmanları görevlendirildi.

Kongre Polisi, Kongre üyelerinin ofislerinin olduğu bir binada bulunanlar için tahliye emri verdi. Anayasa Mahkemesi binası da boşaltıldı.

Bir başka ofis binasında bulunanların da cam kenarlarından uzak korunaklı bölümlere geçmeleri konusunda uyardı.

Civarda yaşayanlara da bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyarı yapıldı.

Şüphelinin gelişmeleri canlı olarak yayınladığı bildirildi. Facebook üzerinden yayınlanan canlı görüntülerde, aracın içindeki şüphelinin "Devrim burada başladı. Başkan Joe Biden'la telefonda konuşmayı deneyeceğim" dediği görülüyor. Polis, bu görüntülerin şüpheli tarafından yayınlanıp-yayınlanmadığı hakkında yorum yapmadı.

Kongre Binası Çevresinde Bomba Tehdidi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:18 0:00

Facebook bir süre sonra canlı yayını kaldırdı ve şüphelinin hesabını kapattı.

Şüphelinin kimliğini belirleyen eski eşi Reuters haber ajansına, sekiz yıl önce boşandığı şüpheliye daha önce şizofreni teşhisi konulduğunu, geçmişte kendisini de silahla tehdit etmiş olduğunu söyledi.

Şüphelinin eski eşi, "O tam bir deli. Bana ve kızkardeşine silah çekti ve beni hedef alarak defalarca ateş etti" dedi.

Federal yetkililer, şüphelinin Kuzey Carolina'nın Grover kasabasındaki evine baskın düzenledi.

Komşuları Roseberry'yi eski Başkan Donald Trump'a desteğini göstermek için ara sıra kırmızı bir "MAGA" şapkası taktığı bilinen bir Cumhuriyetçi olarak nitelendirdi.

Roseberry'nin bahçesinde patlayıcılar patlattığını ve silahını defalarca ateşleyerek geyik avcılarını rahatsız ettiğini de söylediler.

XS
SM
MD
LG