Erişilebilirlik

Kongre Amerika’nın Dış Yayınlarını İnceliyor


Amerikalı Kongre üyelerinden bir grup, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’da hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekillerinin desteğine sahip bir tasarı sundu. Bugün görüşülen tasarı, Amerika’nın uluslararası yayınlarının ABD dış politika hedeflerini destekler şekilde güçlendirilmesi gerektiğini vuurguluyor.

California’dan Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Üyesi ve Dışişleri Komisyonu Başkanı Ed Royce, Amerika’nın Sesi’ni yöneten Yayın Yönetim Kurulu’nun “çok kötü yönetim” örneği verdiğini ve kesinlikle değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kurul, Amerika’nın Sesi’nin yönetimini denetliyor. Tasarı onaylanırsa, yeni bir kurul oluşturulacak ve Amerika Uluslararası Yayıncılık Dairesi adını alacak.
Kongre Amerika’nın Dış Yayınlarını İnceliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:11 0:00
Ed Royce, Rusya, Çin ve digger dış yayın yapan ülkelerin bu yayınlarını çok güçlendirdiği ve rekatebin hızla arttığı günümüzde Amerikan yayıncılığının sağlamlaştırılması için reorganizasyonun şart olduğunu vurguladı. Royce şöyle konuştu: “Daha önceki onyıllardan farklı olarak bugün medya ortamı son derece rekabetçi. Diğer ülkeler hızla ilerliyor. Bizse hala yerimizde sayıyoruz.”

Tasarıyı hazırlayan Temsilciler Meclisi üyelerinden Demokrat Eliot Engel de, yayın kurumlarının tarafsızlık ve saygınlıklarına gölge düşürmemesinin önemini vurguladı ve "verdiğimiz haberlerin yayın yaptığımız ülkelerin halkları tarafından doğru ve güvenilir sayılması bizim için hayati önem taşıyor" dedi.

Amerika’nın Sesi Genel Müdürü David Ensor, kurumun görüşülmekte olan tasarılarla ilgili yorum yapmayacağını söyledi. Ensor, “Amerika’nın Sesi güvenilir, doğru ve ayrıntılı haber vermeyi öngören önemli görevini yapmaya devam ediyor. Haftada tüm dünyada yaklaşık 164 milyon kişiye ulaşıyoruz” dedi.

Royce ve tasarıya destek veren Demotrat ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri yarım düzine Amerikan uluslararası yayın kurumunu birleştirip, ikiye indirmeyi öngörüyor. Tasarıda Amerika’nın Sesi’nin Amerika’daki olaylara ve Amerika’yı etkileyen uluslararası gelişmelere ağırlık vermesi gerektiği vurgulanıyor.

Tasarıda Amerika’nın haber yayınlarının “Amerika’nın tüm dünyadaki dış politika hedefleriyle uyumlu ve onları teşvik eder nitelikte olmasının öneminin altı çiziliyor.

Amerika’nın Sesi şu anda 1976 yılında çıkarılan ve kurumun “doğru, tarafsız ve kapsamlı” haber vermesini ve haberlerinin her zaman güvenilir ve sağlam olmasını öngören bir yasaya göre yayın yapıyor. Amerika’nın Sesi Yasası, ayrıca yayın kurumunun Amerika’nın önemli düşünce ve kurumlarını dengeli şekilde ve kapasamlı olarak yansıtmasını da öngörüyor.

Tasarıya göre, Amerika’nın dış yayınlarının Amerikan ticari yayın kurumlarınınkine benzer yayın yapmamasını da istiyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda ele alınan tasarıya göre, görevdeki Yayın Yönetim Kurulu üyeleri, yeni oluşturulacak Uluslararası Yayıncılık Dairesi’nin yönetim kurulu üyeleri olarak görev sürelerini tamamlayacak. Ancak Daire’nin günlük işleyişini denetlemek üzere yeni bir genel müdür atanacak.

Tasarı onaylanırsa, dünyanın üç önemli bölgesine yayın yapan üç Amerikan yayın kurumu olan Hür Avrupa Radyosu/Özgürlük Radyosu, Hür Asya Radyosu ve Ortadoğu Yayın Kurumu, “Özgürlük Haber Kurumu” (Freedom News Network) olarak birleştirilecek. Bu kurum, medyanın özgür olmadığı ülkelere sansürsüz yerel ve bölgesel haber ve değerlendirme yayını yapacak.

Tasarı, Amerika’nın Sesi’nin (VOA) yeni Daire’nin markası olarak kalmasını, “doğru, tarafsız ve kapsamlı” Amerika haberleri, politikaları ve Amerika’yı ve çıkarlarını ilgilendiren uluslararası konularda yayın yapmasını öngörüyor. Radyo ve TV Marti adıyla yayın yapan Küba Yayın Bürosu’nun, faaliyetlerini Amerika’nın Sesi (VOA) bünyesinde sürdürmesi planlanıyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, reform ve reorganizasyonu görüşmeye bugün başladı ancak tasarının onaylanma şansının ne olduğu bilinmiyor. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçse bile, Senato’nun onayını da alması ve Başkan Obama tarafından da imzalanması gerekiyor.

Amerikalı yetkililer uzun yıllardır Amerika’nın dış yayınlarında reorganizasyon yapılması üzerinde duruyor. Tartışma, Amerika’nın basının özgür olmadığı ülkeler için bir haber kaynağı mı olması gerektiği, yoksa Amerika’nın diplomatic çabalarının bir kolu olarak mı değerlendirilmesi gerektiği üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu yetkililerden biri de eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton. Hillary Clinton’ın 2016 yılında başkan adayı olabileceği konuşuluyor. Clinton 2013’de görevden ayrılmadan önce, Yayın Yönetim Kurulu’nu (BBG) “Amerika’nın mesajını dünyaya duyurmakta başarısız kaldığı” gerekçesiyle eleştirmişti.
XS
SM
MD
LG