Erişilebilirlik

Konfederasyon Bayrağı Tarih Oluyor


19. Yüzyıl’da Amerikan İç Savaşı’nda Güney eyaletlerini temsil eden Konfederasyon bayrağının, Güney Carolina eyalet meclisi binasından indirilmesi yönünde karar alındı. Kararı eyalet valisi Nikki Haley imzaladı. Bayrak artık çok sayıda kişinin gözünde ırkçı nefretin bir simgesi haline dönüşmüş durumda. Geçen ay Charleston kentinde siyahların gittiği bir kilisede düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin aileleri, valinin imza törenine katıldı. Katliama karışan kişinin Konfederasyon bayrağıyla verdiği pozlar, bayrağın eyalet meclisinden indirilmesini gündeme getirmişti.

Güney Carolina Valisi Nikki Haley bayrağın indirilmesi kararına eyalet meclisindeki törenle imza attı. Charleston’daki katliamda ölen Clementa Pinckney de geçmişte eyalet senatörlüğü yapmıştı: "Bu karara imza atmaktan gurur duyuyorum" diyen Haley, imza atmak için kullandığı dokuz kalemin, Emanuel Kilisesi’ndeki saldırıda ölen dokuz kişinin ailelerine teslim edileceğini söyledi.

17 Haziran’da Emanuel Kilisesi’nde dokuz kişiyi öldürmekle suçlanan zanlı, internete Konfederasyon bayrağıyla çektirdiği fotoğraflarını koymuştu.

İmza töreninden hemen önce eyalet meclisinde bayrağın indirilmesine karar verilmişti. Bayrağı İç Savaş’ın bir mirası olarak gören kesimler kalmasında ısrar etse de, çok sayıda kişi bu bayrağın bir “nefret sembolü” olduğunu ve artık müzeye ait olduğunu savunuyor.

Konfederasyon bayrağının Güney Carolina Eyalet Meclisi'nden indirilmesi kararına imza atan eyalet valisi Nikky Haley
Konfederasyon bayrağının Güney Carolina Eyalet Meclisi'nden indirilmesi kararına imza atan eyalet valisi Nikky Haley

Washington’da da Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili üyeleri, eyalet bayraklarında Konfederasyon bayrağını simgeleyecek unsurların kaldırılması için mücadele veriyor. New York'lu Demokrat Partili milletvekili Hakeem Jeffries, konfederasyon bayrağı için, “Tam olarak neyi simgeliyor? Kölelik mi, tecavüz mü, adam kaçırma mı, vatana ihanet mi, yoksa bunların hepsi mi? diye soruyor.

Cumhuriyetçi üyeler sorunu erteleme peşinde. Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı John Boehner, “Kongre’deki olgun bireylerin oturup bu konuyu tartışması gerekiyor. Bu sorunun siyasi bir maça dönüşmesini istemiyorum. Dönüşmemeli” diye konuşuyor.

Konfederasyon bayrağı bu sabah Güney Carolina Eyalet Meclisi’nden indirilecek.

XS
SM
MD
LG