Erişilebilirlik

Kofi Annan'dan Suriye'ye Uluslararası Baskıyı Arttırma Çağrısı


Kofi Annan ve Hillary Clinton

Suriyeli insan hakları eylemcileri, bugün ülke genelinde çıkan şiddet olaylarında 17 kişinin öldüğünü bildirdi.

Ülkede şiddet olayları devam ederken, Şam hükümetine uluslararası baskının arttırılması çağrısı yapan uluslararası temsilci Kofi Annan da bu sabah Washington’da Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la bir araya geldi.

Kısa bir açıklama yapan Annan, Clinton’la yaptığı görüşmede, Suriye için hazırladığı barış planını yeniden canlandırmanın yolları üzerinde duracaklarını belirtti. Annan’ın altı maddeli barış planı, Suriye güvenlik kuvvetlerinin saldırılarının devam etmesi yüzünden başarısız olmuştu.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı örgüt, bugün İdlib’de bir karakolun dışında meydana gelen patlamada iki polis ve üç sivilin öldüğünü bildirdi. Şam’da bir banliyöde meydana gelen bir başka patlamadaysa yine iki güvenlik görevlisi öldü.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Suriyeli insan hakları örgütü, Halep, Şam ve Dera’da Cuma namazı çıkışında gösteriler olduğunu, Dera’da iki göstericinin, biri keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucu öldüğünü bildirdi.

Orduysa Humus’u topçu ateşine tutarken, Lazkiye’de de iki kişi çatışmalarda öldü. Deyr Ezzur’da da ölenler olduğu bildiriliyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Suriye’deki insani durumun gittikçe kötüleştiği uyarısında bulundu. Kızılhaç sözcüsü, Suriyelilerin gıda ve ilaçlara erişiminin her geçen gün zorlaştığına dikkati çekti
.

Bu arada Birleşmiş Milletler’e bağlı gözlemciler Hama’daki Kubeyr köyüne girdiklerini bildirdi. İnsan hakları eylemcileri, bu hafta köyde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 78 kişinin öldüğünü bildiriyor. Dünden bu yana köye girmeye çalışan gözlemciler, kendilerine ateş açan silahlı kişilerce engelleniyordu.

XS
SM
MD
LG