Erişilebilirlik

Kocaeli Açıklarında Göçmen Teknesi Battı


Marmara Denizi’nde göçmenleri taşıyan bir balıkçı teknesi battı. Sahil güvenlik yetkilileri, 15’ten fazla kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Kocaeli açıklarında seyreden tekne, yardım çağrısı yaptıktan sonra sulara gömüldü. Kazanın ardından 40 kadar kaçak göçmen kurtarıldı. Ancak geri kalan 15 kişi için arama çalışmaları sürüyor.

Arama çalışmalarına iki helikopterin yanı sıra uçaklar ve ticari tekneler de katıldı.

Anadolu Ajansı’na göre kurtarılan göçmenler kıyıda oluşturulan seyyar bir hastanede tedavi edildi. İçlerinden ikisi kentteki bir hastaneye sevk edildi.

Marmara Denizi’nde batan teknenin nereye gitmekte olduğu ise bilinmiyor.

Türkiye, Avrupa’ya mülteci akışını engellemek için Avrupa Birliği ile anlaşmaya varmıştı. Anlaşma, yasa dışı göçü önemli ölçüde azaltsa da bazı göçmenler hala Türkiye sularında hayatını tehlikeye atmaya devam ediyor.

Ancak Avrupa ve Türkiye arasındaki gerilimin anlaşmayı tehlikeye düşürmesinden endişe ediliyor. Anlaşma kapsamında Ankara’ya 3 milyar Euro mali destek ve Türkler için vizesiz Avrupa’ya giriş sözü verilmişti.

Avrupa Birliği’nin anlaşmanın kendi üzerine düşen kısmını halen tamamlamadığını söyleyen Türkiye, anlaşmayı yeniden gözden geçirebileceğini ya da tamamen iptal edebileceğini söylüyor.

Kocaeli Açıklarında Göçmen Teknesi Battı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

XS
SM
MD
LG