Erişilebilirlik

Kobani’de Çatışmalar Devam Ediyor


Kobani’de Çatışmalar Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

IŞİD militanlarının Kobani’ye yaklaştığı ve çatışmaların şiddetlendiği bildiriliyor. Kobani’yi savunan yerel Kürt güçler, haftalardır devam eden çatışmalarda IŞİD militanlarını püskürtmekte zorlandıklarını belirtiyor. 160 bin’den fazla Suriye vatandaşı Türkiye’ye kaçtı

Amerika’nın liderliğindeki hava saldırılarıyla birlikte Kobani’yi savunan yerel Kürt güçler, haftalardır devam eden çatışmalarda IŞİD militanlarını püskürtmekte zorlandıklarını belirtiyor.

IŞİD’in Kobani’ye düzenledği saldırı nedeniyle 160 bin’den fazla Suriye vatandaşı Türkiye’ye kaçtı.

Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü, Kobani’de İngilizce öğretmenliği yapan ancak çatışmalar nedeniyle Türkiye’ye mülteci olarak giden İdris Dabo ile konuştu.

İdris Dabo, gelişmeleri Türkiye’den izleyen Kobanililer’in IŞİD’e karşı savaşan Kürt güçlerine gıda ve giyecek yardımı yaptıklarını söyledi.

Kuşatma altındaki Kobani'nin savunmasından sorumlu İsmet Sheikh Amerika'nın Sesi'ne "uluslararası koalisyonun desteği olmazsa büyük çapta bir katliam olması kaçınılmaz" diye konuştu.

IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyon, militan hedeflerini haftalardır bombalamasına rağmen fazla ilerleme kaydedebilmiş değil. Hafta içinde tezkereyi onaylayan Türkiye de, Kobani’ye yardım için ne gerekiyorsa yapılacağını bildirdi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, uluslararası koalisyonun bombaladığı Şedade kasabasında en az 30 IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı. Pentagon, bu açıklamayı doğrulamadı.

XS
SM
MD
LG