Erişilebilirlik

Kızılhaç: 'Nairobi'de Saldırı Sonrası Halen 19 Kişi Kayıp'


El Şebab militanları Nairobi'de bir otel kompleksine saldırı düzenlemiş olayda en az 21 kişi hayatını kaybetmişti. Kızılhaç halen 19 kişinin daha kayıp olduğunu belirtiyor.

Kızılhaç Örgütü Nairobi’de gerçekleşen ve en az 21 kişinin hayatını kaybettiği otel baskınının ardından halen daha 19 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Söz konusu otel saldırısı iki gün önce El Kaide terör örgütünün Somali kanadı olan El Şebab tarafından gerçekleştirilmiş ve operasyon ve kuşatma yaklaşık 20 saat sürmüştü. Örgüt yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlenmiş ve saldırının, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etme kararını protesto etmek amacıyla düzenlendiğin duyurmuştu.

Kenya Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada saldırıya katılan tüm militanların yapılan operasyon neticesinde öldürüldüğünü duyurdu. Kızılhaç Örgütü de saldırının üzerinden geçen iki güne rağmen halen daha 19 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Örgütün bu açıklamasına karşın ABD yönetimi İslami teröre karşı yürütülen mücadelenin ne kadar haklı olduğunun bir kez daha görüldüğüne vurgu yapan beyanda bulundu.

Ülkede 2013 yılında yine El Şebab örgütünün bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 67 kişi hayatını kaybetmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG