Erişilebilirlik

40 Ay Sonra Açılan Başlık “Umut” Oldu


Türkiye'nin Avrupa Birliği'yle yürüttüğü üyelik müzakerelerinde 40 ay sonra açılan ilk başlık olumlu bir atmosfer oluşmasını sağladı.

Avrupa Birliği’yle üyelik müzakereleri neredeyse “bitkisel hayat” formatında süren Türkiye’nin, 40 ay sonra bir başlık açması sürecin geleceği açısından umutların yeşermesini sağladı

Brüksel’de düzenlenen Hükümetlerarası Konferans’ta, “bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu” başlığının açılması gri ve ıslak Avrupa Birliği başkentinde hem Birlik kanadında hem de Türkiye kanadında “bahar havası” yaşanmasını sağladı.

Her ne kadar tüm taraflar, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın dediği gibi, “tek çiçekle bahar olmayacağının” farkında olsa da Brüksel, son 40 aydır Türkiye bağlantılı en olumlu toplantılardan birine ev sahipliği yaptı.

Açılan başlık içerik olarak oldukça önemli. Bunun yanı sıra başlığın açılmış olması da ciddi bir sembolik önem taşıyor.

Başlığın açılmasıyla ilgili olarak Bağış’ın, “Türkiye – Avrupa Birliği ilişkileri açısından gerçekten bir dönüm noktası” ifadelerini kullanması da Ankara’nın bu sembolik öneme verdiği değeri gösteren bir niteliğe sahip.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin, “Türkiye’yle daha fazla angajmana ihtiyacımız var” sözlerine Bağış’ın, “Sadece nişana değil evliliğe de hazırız” cevabını vererek tam üyelik isteğinin altını çizmesi gülümsemeyle karşılansa da “Kıbrıs faktörü” hevesleri kursaklarda bırakma potansiyeline sahip olmayı sürdürüyor.

Yeni başlığın açılması “bahar havası yaratsa” da Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkileri hala iki kelimeyle özetlemek mümkün: Güvensizlik ve hayal kırıklığı.

Tarafların, ilişkilere damga vuran ve adeta felç eden güvensizliğin ve hayal kırıklığının üstesinden bugünden yarına gelebileceğini düşünmek pek gerçekçi olmasa da gerek Ankara gerekse, başta Avrupa Birliği Komisyonu olmak üzere “Türkiye’nin dostları” ilişkilerde yeni bir dönemin eşiğinde olunduğuna inanmak istiyor.

Başlığın açılmasının ardından kısa vadede Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine doping etkisi yapabilecek en önemli somut adımı ise Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyetiyle sonuçlanması hedeflenen vize liberalizasyonu sürecine bir an önce geçilmesi oluşturabilir. Bağış’ın bu konuda anlaşmaya çok yakın olunduğu vurgusu günün en dikkat çekici açıklamalarından biri olarak kayıtlara geçti.

“Bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu” başlığını yeni başlıkların izlemesini isteyen ve sürece kalıcı hız kazandırılması konusunda ısrarlı olan Türkiye, şu ana kadar 14 başlık açıp bunlardan sadece bir tanesini kapatabildi.
XS
SM
MD
LG