Erişilebilirlik

Kırım'da Basın Özgürlüğü Tehdit Altında


AGİT'in basın özgürlüğü sorumlusu Dunja Mijatovic

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Kırım’daki yetkililere basın mensuplarının engellenmeden görevlerini yapabilmelerine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Viyana’da konuşan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının, Basın Özgürlüklerinden sorumlu temsilcisi Dunja Mijatoviç, Yelizaveta Bohutskaya adlı blog yazarının Rusya’yı eleştirmesi nedeniyle göz altına alınıp, sorgulanmasının kaygı verici ve bunun Kırım’da basın özgürlüğünün ihlal edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Yelizaveta Bohutskaya’nın evini arayan Kırımlı güvenlik güçleri, yazarın bazı eşyalarına el koydu. Yetkililer yazarın Mayıs ayında Kırım ve Ukrayna sınırında yaşanan bir olay nedeniyle açılan soruşturma doğrultusunda tutuklanıp, altı saat sorgulamaya çekildiğini açıkladı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Basın Özgürlüklerinden sorumlu temsilcisi Dunja Mijatoviç, Bohutskaya’nın göz altına alınmasının basın özgürlüğünün net bir şekilde ihlal edildiğinin göstergesi olduğunu ve kesinlikle hoş görülemeyeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG