Erişilebilirlik

Kırım Krizi Suriye Politikalarını Etkiliyor


Kırım Krizi Suriye Politikalarını Etkiliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:53 0:00

Ortadoğu uzmanları Amerika ile Rusya arasındaki ilişkilerin Ukrayna krizi nedeniyle bozulmasının, Ortadoğu’da özellikle dördüncü yılına giren Suriye iç savaşı üzerinde de etkisi olacağı görüşünde

Suriye’de bir seçim kampanyası yaşanıyor. Şam’ın dış mahallerinden birinde toplanan yüzlerce Suriyeli, Devlet Başkanı Beşar Esat’ı çoşkuyla destekliyor. Ordu lehinde slogan atan kalabalık, birlik çağırısında bulunuyor.

Muhammed el-Gazali, Esat’ı desteklediğini söylüyor:

“Buraya liderimiz Doktor Beşar Esat’ı desteklediğimizi göstermek için geldik. Çatışmaya hayır demek için geldik. Suriye halkı bölünmez bir halktır.”

Halk önüne çok seyrek çıkan Esat, iç savaş nedeniyle evlerini terkeden sivillerin yerleştirildiği barınağı ziyareti sırasında sevgi gösterileriyle karşılandı.

Suriyeli yetkililer cumhurbaşkanlığı seçiminin önümüzdeki aylarda yapılacağını söylüyor. Esat ise yeniden seçimi kazanacağını umuyor.

Uluslararası arabulucu Lahdar İbrahimi, seçimin barış görüşmelerini tehlikeye düşüreceği uyarısında bulundu:

“Eğer seçim olursa, muhalefet grupları hükümetle görüşmelere devam etmek istemez.”

Amerika ile Rusya, çatışmada rakip grupları desteklemelerine rağmen Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasında işbirliği yaptı.

Ama şimdi Kırım krizinin yarattığı görüşayrılığı dikkatleri Suriye’den uzaklaştırdı. Bu durumda Esat’ın yeniden seçilmeyi garanti altına alması ve muhalefeti ezme fırsatı bulmasından kaygı duyuluyor.

Amerika’nın eski Türkiye büyükelçilerinden James Jeffrey şöyle diyor:

“Her bakımdan zor durumdaki Suriye’yi daha geniş olan Rusya ile ilişkiler kapsamında değil, Ortadoğu konumumuz açısından ele almalıyız. Bu açıdan bakıldığında daha aktif olmamız, daha çabuk hareket etmemiz gerekiyor.”

Suriye ordusu son zamanlarda savaş alanında kazanımlar elde etti.

Moskova Şam’a silah sevkediyor ve isyancılara karşı mücadelesini kuvvetle destekliyor.

Ancak dünyanın dikatinin Ukrayna’ya dönmesiyle bazı uzmanlar Suriye’nin artık Rusya için eskisi kadar büyük öncelik taşımayabileceği görüşünde.

Amerika’nın eski Bahreyn Büyükelçisi Adam Ereli bunlardan biri:

“Kendi bölgesinde, yani sınırlarındaki sorunlar nedeniyle sanırım Ruslar Esat’ı ayakta tutmaya daha az ilgi gösterecek, zaman ve siyasi sermaye harcama konusunda daha az istekli olacak.”

Suriye’de iç savaş sürerken Amerika ile Rusya arasında soğuk savaş dönemi gerginliklerinin yeniden canlanması, İran ile nükleer görüşmeler ve İsrail-Filistin barış görüşmeleri gibi Ortadoğu’daki diğer çetin sorunları da etkileyebilir.

American Üniversitesi’nde görevli Keith Garden, uluslararası ilişkiler uzmanı:

“Bence şimdi gördüğümüz diplomatik gerginlik devam ederse bunun sonuçları uluslararası siyasetin her alanında hissedilir.”

Beşar Esat en son 2007’de seçime girmiş ve resmi sonuçlara göre oyların yüzde 97’sinden fazlasını almıştı. Uzmanlar bu kez de seçimlerden benzer bir sonuç bekliyor.
XS
SM
MD
LG