Erişilebilirlik

King'e Adanan Anıtın Maliyeti 120 Milyon Dolar


King'e Adanan Anıtın Maliyeti 120 Milyon Dolar

Ağustos ayında ziyaretçilere açılan başkentteki Martin Luther King anıtının resmi açılışı başkan Barack Obama tarafından geçtiğimiz haftasonu yapıldı. Amerika’da siyahların kaderini değiştiren medeni haklar savunucusu Martin Luther King anısına yapılan anıta 120 milyon dolar harcandı.

Martin Luther King 1963 yılında yaptığı ünlü “Bir rüyam var” konuşmasıyla Amerika’da medeni haklar hareketine yeni bir boyut getirdi. Barışçıl mesajı, ırk ayrımcılığına son verilmesinde büyük etken oldu.

Yaklaşık yarım asır sonra başkentte adına yapılan anıtı yine binlerce kişi ziyaret etti. Anıtı ziyaret etmek için Bermuda adasından gelen Joyce Hayward şöyle konuşuyor: “Beni özgürlüğüme kavuşturan insanın anısına yapılan bu törene katılmak istedim.”

Ohio’dan otobüsle gelen Jeanine Hill ise şunları söyledi: “Bugün siyah Amerikalılar için çok özel bir gün. Böyle bir şeye ihtiyacımız vardı. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

King’in yakın arkadaşı ve medeni haklar hareketinin tanınmış ismi Jesse Jackson ise King’in ve davasının unulmaması gerektiği görüşünde. Törene Stevie Wonder da şarkılarıyla renk kattı.

Törene katılanlardan modacı Tommy Hilfiger büyük ilgi gördü. Hilfiger kalabalığa beyzebol şapkaları dağıttı. Törende konuşma yapan Amerika’nın ilk siyah başkanı Barack Obama, Martin Luther King öldürüldüğünde sadece 6 yaşındaydı.

10 metre yüksekliğindeki King heykeli, dünyaya siyah liderin eşitlik görüşünü yeniden hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG