Erişilebilirlik

‘Kimyasal Silahları İsyancılar Kullandı’


Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov

Rusya, Şam yönetiminin, geçen ayki kimyasal saldırının sorumlularının isyancılar olduğuna dair yeni kanıtlar sunduğunu açıkladı

Rusya, Suriye hükümetinin, geçen ay Şam yakınlarında girişilen kimyasal saldırının sorumlularının isyancılar olduğuna dair yeni kanıtlar sunduğunu açıkladı.

Rus haber ajansları, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov’un, kanıtların Rusya’ya teslim edildiğine dair sözlerine yer verdi. Dün Suriye Dışişleri Bakanı Valid El Muallim’le biraraya gelen Ryabkov’un bugün de Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüşmesi bekleniyor.
Amerika ve müttefikleri, 21 Ağustos’ta kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıdan Suriye güçlerini sorumlu tutuyor ve bu hafta Birlemiş Milletler’in yayınladığı raporun, saldırının sorumlusunun Suriye hükümeti olduğunu açıkça ortaya koyduğunu gösterdiğini savunuyor.

BM raporunun Rusya’yı hayal kırıklığına uğrattığını belirten Sergey Ryabkov, raporun tek taraflı, eksik, siyasileştirilmiş ve önyargılı olduğunu söyledi.

Bu anlaşmazlığa rağmen Rusya, Çin, Amerika, Fransa ve İngiltere, Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesini öngören BM karar tasarısı üzerinde çalışma konusunda anlaştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan bu ülkeler, tasarıyı görüşmek üzere bugün toplanıyor. Anlaşmaya varmayı engelleyecek en önemli konu, Suriye’nin kimyasal silahlarının imha edilmesi maddesine uymaması durumunda askeri müdahale tehdidinde bulunmak. Rusya ve Çin, askeri müdahale seçeneğine karşı çıkıyor.

İlgili bağlantılar

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG