Erişilebilirlik

'Kimyasal Silah İddiaları Araştırılsın'


'Kimyasal Silah İddiaları Araştırılsın'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

'Kimyasal Silah İddiaları Araştırılsın'

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını incelemek üzere uluslararası çağrılar artarken Başkan Obama CNN'e yaptığı açıklamada, iddiaların doğru olması durumunda bunun kaygı yaratacak boyutta olduğunu söyledi

Rusya ve Çin, Şam yakınlarında Esat güçleri tarafından yapılan saldırıda kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırma yönündeki uluslararası çağrılara katıldı.

Rusya, Birleşmiş Milletler uzmanlarıyla işbirliği yapma çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakan Sergei Lavrov ve Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptıkları telefon görüşmesinde, Suriye muhalefetinin Esat güçlerinin kimyasal silah kullandığı iddialarına yönelik tarafsız bir soruşturma yapılması konusunda görüş birliğine varıldığı açıklandı. Rusya ayrıca, Suriyeli muhaaliflerin Birleşmiş Milletler yetkilileri için güvenli bir geçiş koridoru oluşturması gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı da BM soruşturmasına destek verdi. Bakanlık sözcüsü, hangi taraf sorumlu olursa olsun kimyasal silah kullanımına karşı olduklarını bildirdi.

Birleşmiş Milletler genel sekreteri Ban Ki Moon, Suriye’de kimyasal silah kullanımının bir insanlık suçu olduğunu ve çok ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi. Ban BM denetçilerinin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgeyi hızla araştırabilmesi için Suriye’ye resmen başvurulduğunu da açıkladı. Suriye hükümeti, kimyasal saldırı iddialarını reddediyor.

Obama: 'Büyük Endişe Kaynağı'

Başkan Barack Obama CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, yetkililerin olayla ilgili bilgi topladıklarını söyledi. Obama, "Kimyasal silah kullanıldığı iddiası doğruysa endişe yaratacak boyutta büyük bir olaydır" dedi.

Obama ayrıca, Suriye'deki iç savaşın hem kitle imha silahlarının yayılması hem de bölgedeki müttefikleri ile askeri üslerinin korunması açısından ABD'nin ulusal çıkarlarını da ilgilendirdiğini belirtti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG