Erişilebilirlik

Kimlikli Oy Kullanma Zorunluluğu Siyahları mı Hedef Alıyor?


Kimlikli Oy Kullanma Zorunluluğu Siyahları mı Hedef Alıyor?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

30’a yakın eyalette seçmenlerin oy kullanabilmeleri için resimli bir kimlikle sandıklara gitmeleri zorunlu.

2001’de yaşanan 11 Eylül saldırılarından sonra, bu zorunluluğu getiren eyaletlerin sayısı hızla arttı.

Siyasi gözlemci Andra Gillespie, “Birçok kişi, bu yasayla yasa dışı yollardan oy kullanan kişilerin engelleneceğini düşündü. Belki de teröristlerin oy kullanmalarını engellenmek için böyle söylendi. Ve birden, oy kullanabilmek için resimli bir kimlik gerekip-gerekmediği tartışması ortaya çıktı,” dedi.

Ancak Kuzey Carolina gibi eyaletlerde, sıkı oy kullanma yasaları 2013’ten beri yürürlükte. Bu yasa mahkeme kararıyla bozulsa da, bu yasanın özellikle siyah Amerikalılar’a ayrımcılık uyguladığı söyleniyordu. Siyah Amerikalılar’ın çoğu da bu yasayı ırkçı buluyor.

Siyah seçmen Thomas Fowler, “Bu yasa siyah Amerikalılar’ı korkutmak ve sindirmek içindi. Kongre üyeleri neden korkuyor? Vatandaşların oy kullanma hakkını kullanmalarından mı?” diye soruyor.

Ancak araştırmalar, Georgia eyaletinde uzun yıllardır uygulanan oy kullanma yasalarının, herhangi bir ayrımcılığa yol açmadığını gösteriyor.

Gillespie, “Georgia’daki yasalar beklenenin aksine siyah Amerikalılar’ın oy kullanma sürecini olumsuz etkilemedi. Siyah Amerikalılar’ın oy kullanma oranları yasa yürürlüğü girdikten sonra arttı,” diyor.

Oy kullanma yasalarının sıkılaşmasını isteyenler, seçimlere hile karışmasının engelleneceğini belirtiyor. Ancak Amerika’da seçimlerde büyük çapta hile yapıldığının hiçbir kanıtı yok. Bağımsız olduğunu belirten seçmen Scott Herrick, seçimlerde hile yapmanın çok büyük cezaları olduğunu söylüyor: “Başkası adına oy yermeye gidip yıllarca hapis yatmanın ne gibi bir faydası olabilir ki?”

Profesör Charles Prysby, seçmenlerin hile yapmasının büyük bir sorun olmadığını söylüyor: “Seçmenler birçok şekilde hile yapabilir. Ama neredeyse hiç yapılmayan, başkası adına seçmenlerin oy kullanması.”

Uzmanlar, bu sene, oy kullanma yasalarının, özellikle Latin ve Asyalı azınlıkların seçimlere katılım oranına olumsuz etki yapıp yapmayacağını inceleyecekler.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG