Erişilebilirlik

Kim Jong Un Trump'la Üçüncü Zirveye Kapıyı Araladı


Kuzey Kore lideri Kim Jong Un

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Amerika’ya askıda kalan nükleer görüşmeler konusunda “cesur bir karar” verebilmesi için yıl sonuna kadar süre vereceğini söyledi. Kim, Washington’un tavrını değiştirmemesi halinde bunun son derece kötü ve tehlikeli sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Kuzey Kore devlet medyasında yer alan habere göre parlamentoda konuşan Kim, Başkan Donald Trump’la bir kez daha görüşmeye açık olduğunu söyledi ancak bunun Amerika’nın tavrını değiştirmesine bağlı olduğunu ifade etti.

Trump da Kim Jong Un’un açıklamalarına Twitter hesabından yaptığı açıklamayla yanıt verdi. Trump mesajında "Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’la aramızdaki ilişkinin çok iyi olduğu konusunda hem fikir hatta bunu ‘mükemmel’ kelimesi daha da iyi tanımlar. Eğer net olarak durduğumuz noktaları anlayabilirsek üçüncü bir zirve gayet iyi olur. Kuzey Kore, Devlet Başkanı Kim’in liderliğinde inanılmaz bir büyüme, ekonomik başarı ve zenginlik potansiyeline sahip oldu. Kısa bir süre içerisinde nükleer silahlar ve yaptırımların kaldırılacağı günü ve Kuzey Kore’nin dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olduğunu görmeyi bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Trump bu hafta yaptığı açıklamada da Kim Jong Un’la yeniden görüşebileceğini dile getirmiş ama Kuzey Kore nükleer silahlardan arınmadan Amerika’nın yaptırımları hafifletmeyeceğini söylemişti.

Şubat ayında Vietnam’ın Hanoi kentinde yapılan ve bir uzlaşı sağlanamayan zirvenin ardından görüşmeler de askıda kalmış durumda. O zamandan bu yana Kuzey Kore görüşmelerden çekilme ve yeniden nükleer ve füze testlerine başlama tehdidinde bulunuyor.

Kim Jong Un da Trump’la ilişkisinin mükemmel olduğunu söyledi. Kim, Hanoi zirvesinden sonuç çıkmamasının görüşmeler konusundaki şüpheleri arttırdığını ve Washington’un gerçekten ilişkileri geliştirmek niyetinde olup olmadığı konusunda soru işaretleri doğurduğunu belirtti.

Kim Jong Un, Amerika’nın sorunları çözmek için yüz yüze oturup konuşmaya hazır olmadığını söylerken Hanoi zirvesi gibi başarısız bir görüşme daha istemediğini dile getirdi.

Pozitif mesaj?

Seul Enstitüsü Uzak Doğu Çalışmaları’ndan Kuzey Kore uzmanı Dong-Yub Kim, "Bu gelinen noktada görüşmelerin devamı için pozitif bir mesaj gibi duruyor. Ama Hanoi’deki gibi iyi bir fırsatı yakalamak zor" değerlendirmesini yaptı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı eski görevlisi ve Kuzey Kore konusunda çalışmalar yapmış biri olan Mintaro Oba’ya göre de Kim Jong Un’un açıklamaları görüşmeleri ilerletme konusunda pek olumlu değil ama yine de diplomatik sürece atıfta bulunuyor.

Oba, "Diplomatik süreci devam ettirmenin faydalarının farkında özellikle de potansiyel olarak yaptırımların kaldırılması konusunda ama faturayı Amerika’ya kesmek istiyor" dedi.

Güney Kore hükümeti de temkinli bir biçimde Kim’in açıklamalarını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Seul Devlet Başkanlığı’ndan bir yetkili "Hükümetimiz mevcut diyaloğun hız kazanması konusunda elinde geleni yapacak ve Amerika ve Kuzey Kore arasındaki görüşmelerin en kısa sürede devamı için mümkün olan yardımı sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Küçük bir anlaşma?

Kim Jong Un’un Amerika’dan nasıl bir cesur adım beklediği net değil. Hanoi’de Kuzey Kore, Amerika’dan yaptırımları gevşetmesini istedi bunun karşılığında da Yongbyon nükleer tesisini kapatmayı önerdi.

Trump Perşembe Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’le birlikte yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yle ufak çaplı anlaşmalar yapmaya da hazır olduğunu söyledi. Ancak yine Trump, beklentisinin Kuzey Kore’nin söz verdiği nükleer silahlardan arınması olduğu belirtti.

Geçen yıl Singapur’daki ilk zirvede Trump ve Kim Kuzey Kore yarımadasının nükleer silahlardan arınması konusunda bir şartları belirsiz bir açıklama yapmıştı. Amerikalı yetkililer o zamandan bu yana her iki tarafın da bu açıklamadan ne anladığı konusunda görüş ayrılığı yaşandığını kabul ediyor.

Kuzey Koreli yetkililer nükleerden arınmanın aynı zamanda Amerika’nın Güney Kore’ye verdiği savunma taahhütlerinden de vazgeçmesi anlamına geleceği konusunda ısrar ediyor ve bölgeden Amerika’nın da nükleer silahları çekmesini istiyorar.

Ancak Amerika, Kuzey Kore’nin tek taraflı olarak BM kuralları uyarınca nükleer silahlardan arınmasını talep ediyor.

Nükleer programının gelişimi için yıllar süren çalışmalar yürüten Kuzey Kore, bu gücünü Amerika’ya karşı da caydırıcı bir etken olarak görüyor.

XS
SM
MD
LG