Erişilebilirlik

Kilise Saldırısı Zanlısı Mahkemeye Çıkarıldı


Dylann Storm Roof, zırhlı ve iki silahlı polisin korumasında bulunduğu sanık odasından duruşmasını izlerken

Charleston, Güney Carolina’da siyahlara ait bir kilisede dokuz kişiyi öldürmekle suçlanan zanlı mahkemeye çıkarıldı.

Kurban yakınlarının da katıldığı duruşmada oldukça duygusal bir hava gözlendi. Çarşamba günkü silahlı saldırıda kızını kaybeden 70 yaşındaki Ethel Lance, sanık sandalyesinde kayıtsız bir şekilde durduğu görülen Dylann Roof’a, “Benim çok değerli bir varlığımı elimden aldın, kızımla bir daha asla konuşma şansım olmayacak, ona asla dokunamayacağım, ama Tanrı seni affetsin. Ben de seni affediyorum” diye konuştu.

Roof, yakınların ifadelerini, içinde bulunduğu sanık odasından, iki ağır silahlı polisin eşliğinde izledi. Sanığın zaman zaman ekrandan gözlerini kaçırması dikkati çekti.

İlk duruşmada 21 yaşındaki sanığın kefaletle serbest kalıp kalmayacağı kararı da belli oldu. Dylann Roof’tan yasadışı silah bulundurma suçundan dolayı 1 milyon dolar kefalet istendi, ancak işlemekle suçlandığı 9 ayrı cinayetten dolayı kefalet hakkı verilmeyen Roof’un, her halükarda tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Silahlı saldırıda hayatını kaybeden 26 yaşındaki Tywanza Sanders’ın annesi Felicia Sanders sanığa, “Çarşamba gecesi İncil dersimizde sana kucak açtık. Ama sen tanıdığım en güzel insanları öldürdün. Vücudumun her parçası acı içinde” diye konuştu. Üniversiteden yeni mezun olan Tywanza Sanders, aynı saldırıda ölen teyzesini kurtarmaya çalışıyordu.

Altısı kadın, üçü erkek dokuz kurban arasında 87 yaşında bir kadın da bulunuyor. Saldırıda üç kişi de yaralanmıştı.

Kurban yakınlarından biri, kendisi beyaz olan Roof’un cinayeti işlemeden önce İncil dersindeki siyah Amerikalılara, “kadınlarımıza tecavüz ettiniz, ülkeyi işgal ediyorsunuz. Ben de yapmam gerekeni yapacağım” dediğini belirtti.

Dylann Roof, cinayetin ertesi gününde komşu Kuzey Carolina eyaletinde aracında yakalanmıştı. Roof’un bir sonraki duruşması Ekim ayında yapılacak.

Federal yetkililer, cinayetleri hem nefret suçu hem de ulusal terör olayı kapsamında soruşturacak.

Obama: ‘Olanlarla hesaplaşın’

Cinayetlerle ilgili olarak ikinci kez konuşan Başkan Barack Obama, San Francisco’da, Belediye Başkanları Konferansı’nda yaptığı konuşmada Amerikalılar’a seslendi, “Sempati göstermeniz yetmez, olan bitenle hesaplaşın” dedi.

Özellikle Amerika’da bireysel silahlanma sorununa değinen Obama, Charleston’da yaşananları “yeni normal olarak kabul etmeyi” reddettiğini söyledi. Obama “Bu durumu düzeltmek için konuşmamız gerek” diye konuştu.

Başkan ayrıca, ırkçılığın Amerika’da herkesin birlikte savaşması gereken bir bela olduğunun altını çizdi.

Silahlı saldırının yaşandığı Emanuel Anne Kilisesi’nde düzenlenen anma törenlerine çok sayıda kişi katılmaya devam ediyor.

Tarihi kilise 1816 yılında kurulmuş ve zaman zaman beyaz ırkçı grupların saldırısına uğramış, bir kez de kundaklanmış ve tamamen yanmıştı.

Olay ayrıca 1963’te Alabama eyaletinin Birmingham kentinde bulunan bir Baptist kilisesine düzenlenen ve dört siyah genç kızın hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan bu yana, siyahların kilisesini hedef alan en ciddi saldırı oldu. Birmingham’daki bombalı saldırıyı ırkçı Ku Klux Klan grubunun işlediği ortaya çıkmıştı.

XS
SM
MD
LG