Erişilebilirlik

Kılıçdaroğlu Washington’da Gezi’yi Anlattı


Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyeti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 gün süren Washington ziyaretinin son gününde Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın içeriği Gezi Parkı’ında başlayarak Türkiye’ye yayılan protestolardı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 4 gün süren Washington ziyaretinin son gününde Johns Hopkins Üniversitesi’nde yaptığı konuşmanın içeriği Gezi Parkı’ında başlayarak Türkiye’ye yayılan protestolardı.

“Yeni Bir Türk Dış Politikasına Doğru” konulu konferanstaki konuşmasına ‘Gezi Belgeseli’ izleterek başlayan Kılıçdaroğlu, Gezi olaylarının Taksim meydanındaki ağaçların kesilmesiyle başlayan olayların halk direnişine dönüştüğünü kaydetti. CHP lideri, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bizler, özgürlük ve demokrasi isteyen kitlelerin sesine hep kulak kabartmak ve onlara sahip çıkmak durumundayız" şeklinde konuştu.

CHP’nin bu direnişin taleplerini taşımaya kararlı olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu Gezi olaylarıyla ilgili sözlerini Nazım Hikmet’in “Bu kavga hürriyet kavgasıdır” dizeleriyle sonlandırdı.

‘Sıfır sorun’ eleştirisi

Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın ‘komşularla sıfır sorun’ politikasını da eleştirerek “Kaderin cilvesine bakın ki şu anda komşumuz kalmadı. Bütün komşularımızla kavgalıyız. 'Sıfır sorun' diyeceksiniz ama herkesle kavga edeceksiniz, bu kolay becerilecek bir başarı değil" dedi.

Partisinin dış politikasını “ sorumlu, güvenilir, tutarlı ve sonuç odaklı” olarak niteleyen CHP Genel Başkanı, Avrupa Birliği’ne tam üyeliğin ise CHP’nin stratejik hedefi olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu Amerika’nın Türkiye’ye tepki gösterdiği Çin füzeleri konusunda da ilk kez Amerika’da konuşarak, “Çin’le sürdürülen füze müzakerelerinin Türkiye ile NATO arasında sorun çıkarmasına taraflar izin vermemelidir.NATO müttefikleri Türkiye’nin hava savunma ihtiyaçlarını NATO standartlarında karşılayacak kolaylık ve adımları atmalıdır” dedi.

“Dersim arşivleri açılsın”

CHP liderine, 1915 yılı olaylarına dair bir soru daha önce olduğu gibi bir kez daha soruldu. Kılıçdaroğlu, bu konuda iktidarın arşivlerin açılması yönünde attığı adımı desteklediğini bir kez daha yineledi.

Dersim’de yaşanan olaylarla ilgili bir soruyu da yine arşivlerin açılması çağrısıyla yanıtladı. Bu konuda TBMM’ye teklif verdiklerini hatırlatan CHP lideri, "Eğer siz bütün bilgileri kamuoyuna açıklarsanız gerçekler de ortaya çıkar, gerçeklerden kimse korkmaz. Ama AKP henüz bunu yapmadı. Bizi suçluyor ama arşivi açacak onlar, biz değiliz ama bu arşivler bir gün açılacak ve gerçekler ortaya çıkacak. Özür dilenecekse Dersim olayıyla ilgili elbette bunu Başbakan yapacak. Biz hiçbir zaman 'belgeler açıklanmasın' demedik" diye konuştu.

Heyetindeki 11 milletvekiliyle Washington’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika’dan ayrılmadan önde basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin soruarını yanıtladı. Washington’daki Ulusal Basın Klubü’nde düzenlenen toplantıda bu ziyaretin, Amerika’ya Türkiye’de iktidar partisinden farklı bir ses ve yüzün de olduğunu hatırlattığını söyledi.

“Dış politikada samimiyet önemli”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, Amerika ziyareti başladığı gün yaptığı “Türk-Amerikan ilişkilerinde güvensizlik egemen” yorumu da soruldu. Kılıçdaroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin dış politikada güven yaratmadığını defalarca gorduk. Bir söylediği ertesi gün yalanlanıyorsa veya kapalı kapılar ardında verilen sözler yerine getirilmiyorsa, samimiyet dış politikada çok onemli. Benim gördüğüm Türkiye Amerika arasında güvensizlik uzerine insa edemez” şeklinde değerlendirdi.

“Gülen’in adı geçmedi”

Amerika’da bulunan Fetullah Gülen’e yakın kuruluşlarla görüştüğü için hem partisi içinde bir grup hem de iktidar tarafından eleştirildiği yönündeki soruyu ise “Amerikaya gelirken gönderilen hiç bir daveti reddetmedik. Onlar da bir davet verdi, gittik. Aslında medyaya açık olmasını isterdik. Bize yaptıkları faaliyetleri anlattilar, çok memnun olduk. Tek bir kez bile dahi ‘Gülen’ sözcüğü dahi kullanılmadı, kullanılsaydı da hiç bir şey olmazdı” sözleriyle yanıtladı.

Kılıçdaroğlu Washington’da Gezi’yi Anlattı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG