Erişilebilirlik

Kiev'de Göstericiler Polisle Çatıştı


Kiev'de Göstericiler Polisle Çatıştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00

Parlamento binası önünde çıkan polisin gözyaşartıcı bomba ve lastik mermi kullandığı çatışmada 3 göstericinin öldürüldüğü bildirilirken cankayıplarıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı

Kiev’de Ukrayna polisi ve protestocular arasında parlamento binası önünde meydana gelen şiddetli çatışmada dokuz protestocunun hayatını yitirdiği bildiriliyor .

Bir parlamento üyesi ölümleri Facebook üzerinden açıkladıktan sonra muhalefet tarafından kurulan ilk yardım merkezlerinde çalışan sağlık görevlileri de açıklamayı doğruladı.

Şiddetli çatışmalar güvenlik güçlerinin parlamento binasına yürüyen göstericileri dağıtmaya çalışırken çıktı.

Çatışma sırasında çekilen bir videoda protestocuların polisi taş yağmuruna tutarak geri çekilmeye zorladıkları, polisin de protestoculara gözyaşartıcı bomba ve lastik mermiyle karşılık verdiği görülüyor.

Ukrayna’da haftalardır devam eden gösterilerde hükümet karşıtı protestocular, Kasım ayında Rusya ile ilişkileri güçlendirmek için Avrupa Birliği ile ticaret anlaşmasını son anda imzalamaktan kaçınan Cumhurbaşkanı Başkan Viktor Yanukoviç’in istifası çağrısında bulunuyor.

Rusya, Pazartesi günü ekonomik kriz içindeki Ukrayna’ya Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in durumunu güçlendirme amacıyla 2 milyar dolar ek yardımda bulunacağını açıkladı.

Rus Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Kiev’de durumun ciddi olarak kötüleştiği” belirtildi. Şiddetin artmasından Batılı devletleri sorumlu tutan açıklamada, Batılıların protestocular arasındaki “radikal güçleri” şiddete teşvik ettiği önesürüldü.
XS
SM
MD
LG