Erişilebilirlik

Kiev'de Gergin Bekleyiş


Muhalefet lideri Vitali Klitçko Kiev'de göstericilerin işgal ettiği meydanda konuşma yaparken
Ukrayna’da hükümet karşıtı gösteriler sürerken toplum polisi protestocuların toplandığı yerlerde mevzilendi.
Miğfer giyen ve kalkan taşıyan polisler Bağımsızlık Meydanı ve bir hükümet binasının yakınında müdahaleye hazır bekliyor.

Hükümet binasına girişi engelleyen Avrupa Birliği yanlısı protestocular hakkında dağılmaları aksi halde zorla uzaklaştırılacakları yolunda mahkeme kararı çıkarılmış bulunuyor.

Muhalefet liderlerinden Vitaly Klitçko polisi kuvvet kullanmaktan kaçınmaya çağırdı. Bir diğer muhalefet lideri Arseniy Yatsenyuk da polisin Bağımsızlık Meydanında kamp kuran göstericilere gıda ve diğer acil ihtiyaç maddelerinin sevkine izin vermesini istedi.
Avrupa Birliği de Ukrayna hükümetini itidal göstermeye çağırırken Avrupa’nın göstericileri desteklemesinin hem hakkı hem de görevi olduğunu bildirdi.

Bu arada Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç krizi çözmek için üç eski Ukrayna cumhurbaşkanı ile görüşmeyi kabul etti.

Ukrayna hükümetinin son anda AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamaktan kaçınması geniş çaplı protestolara neden oldu.
Yanukoviç, AB ile gümrük birliği anlaşması imzalamak için önkoşul öne sürmüş ve önce birliğin Ukrayna’ya mali yardım yapmasını istemişti.

Öteyandan Ukrayna’nın, Rusya öncülüğünde oluşturulan gümrük birliğine katılma konusunda Moskova ile anlaşmaya varmadığı açıklandı.
Moskova adına açıklama yapan bir yetkili Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’le Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin arasında Cuma günü yapılan görüşmede konunun ele alınmadığını belirtti.

Rusya’nin Soçi kentinde buluşan iki lider 17 Aralık günü tekrar biraraya gelecek.
Ukrayna, AB ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı reddettiği için, Kiev’in Moskova ile gümrük birliği anlaşması imzalayacağı yolunda bir beklenti oluşmuştu.

Rusya, Ukrayna’nın en büyük ticaret ortağı ve ülkenin en büyük doğalgaz tedarikçisi. Ukrayna’ya doğrudan yatırım yapan yabancı ülkelerin başında da Rusya geliyor.
XS
SM
MD
LG