Erişilebilirlik

Kiev Ayrılıkçıların Ateşkes Çağrısını Reddetti


Donetsk'de top ateşinin ardınan yanan otobüsleri söndürmeye çalışan itfaiyeciler

Bir Ukrayna askeri sözcüsü ülkenin doğusunda çatışmalar sürerken Rusya yanlısı ayrılıkçıların ateşkes çağrısını reddetti.

Ayrılıkçılar, Cumartesi günü Kiev hükümetine bir insani felaketi önlemek için ateşkese hazır olduklarını bildirmişti. Ancak Ukrayna askeri sözcüsü Pazar günü çağrıyı reddetti ve isyancıları “beyaz bayrak çekmeye” ve silahlarını bırakmaya çağırdı.

Ayrılıkçılar da ateşkes çağrısını geri alarak Ukrayna hükümetinin bir anlaşma yapma yeteneği bulunmadığını bu nedenle ateşkesten söz etmenin anlamsız olduğunu bildirdi.

Öte yandan Ukrayna ordusu ayrılıkçıların kontrolundaki Donetsk ve Luhansk’ta ilerleyişlerini sürdürüyor.

Donetsk’teki durumun iyice kötüleştiği, kentte insani kriz yaşanabileceği uyarısı yapılıyor.

Üst düzey bir Ukraynalı bir yetkili, Rus birliklerinin “insani amaçlarla” Donetsk’e girmek istediğini ama buna izin vermediklerini bildirdi. Rus yetkililerse bu açıklamayı yalanladı.

Bir Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Bakan John Kerry’nin Cumartesi günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Yetkili, Ukrayna’ya insani yardımın “ancak uluslararası örgütler aracılığıyla” yapılabileceği ve bu örgütlerin de halihazırda çalışmalarını sürdürdükleri” yönünde Kerry’nin Rusya’yı uyardığını belirtti. Kerry Lavrov’a, Rusya’nın “barış gücü ya da insani konvoylar” görüntüsü altında Ukrayna’ya müdahale edemeyeceğini söyledi.

Cumartesi günü ayrıca Başkan Barack Obama, telefonda görüştüğü Almanya Başbakanı Angela Merkel’le Ukrayna krizini ele aldı. İki liderin, Kiev’in rızası olmadan Rusya’nın Ukrayna topraklarına müdahalesinin, uluslararası hukukun yeni bir ihlali olacağı ve daha kötü sonuçlar doğuracağı konusunda görüşbirliği içinde oldukları bildirildi.

XS
SM
MD
LG