Erişilebilirlik

Kıbrıs'ta Yine Çözümsüzlük


Arşiv

Kıbrıs Konferansı'nın üçüncü gününde, BM Genel Sekreteri Guterres, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe, Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Kıbrıslı Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis de katıldı. Guterres, “Duygusallık bazen tek başına kaldığında, durum karmaşık ve çelişkili bir hale gelebilir; duygularımızı akılcılıkla uyumlu, dengeli yaşadığımız zaman ise çok pozitif başarılar elde edebiliriz” dedi.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, BM Genel Sekreteri Guterres ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ylada durum değerlendirmesi yaptı.

Çavuşoğlu, bugün de Kıbrıs Sorunu açısından "son müzakere" mesajını yineledi. Çavuşoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kıbrıs Tarafı ve Türkiye başından beri yapıcı bir tutum içinde olmuştur. Bu son konferanstır. Bir çözüme ulaşmak istiyoruz. Bu çözüme ulaşmak için de bütün özlü konularda uzlaşıya ulaşmalıyız. Gayet basit" dedi.

Yaptığı açıklamanın ardından hemen aracına yönelen Çavuşoğlu ile Rum bir gazeteci arasında sert üsluplu bir diyalog yaşandı. Çavuşoğlu, kendisine sesli şekilde "Neden Koçias ile olan toplantınızı iptal ettiniz?” sorusunu yönelten muhabire ilk önce "Neden bağırıyorsun? Beni mi sorguluyorsun? Siz kimsiniz?” yanıtı verdi. Bunun üzerine muhabir, "Neden soruya cevap vermiyorsunuz?” deyince Çavuşoğlu ise, “Koçias size benim mi iptal ettiğimi söyledi? Böyle dediyse yanlış. Zamanı ayarlayamadık diye iptal ettik. Neden onunla görüşmeyi iptal edeyim? O benim arkadaşım. Ben onu, o beni sürekli ziyaret ederiz. Ama eğer size bunu dediyse doğruyu söylemedi demektir” diye konuştu. Bu ifadeye karşılık muhabir, "Öyle dedi” yanıtını verdi. Çavuşoğlu da, "O zaman doğruyu söylememiş” diyerek makam aracına bindi.

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da, yaptığı yazılı açıklamada, “Yaşamsal bir konu olan güvenlik ve garantiler hakkında Türkiye’nin kararlı pozisyonunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koyduğu için Çavuşoğlu'na teşekkür ediyoruz. Kıbrıs Türk Halkı'nın, gerek olası bir uzlaşının yaşayabilir ve sürdürülebilir olması, gerekse bekası için Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini vazgeçilmez görüyoruz" dedi.

Ertuğruloğlu, Çavuşoğlu’nun Crans-Montana’da yapılmakta olan konferansı nihai müzakere olarak görmek gerektiği yönündeki sözlerinin Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan'ın iyi değerlendirilmesini istedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG