Erişilebilirlik

Kıbrıs Türk Tarafından Öneri: Ya Aramaları Askıya Alalım, Ya da Geliri Paylaşalım


Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la, 24 Eylül, 2011 Birleşmiş Milletler, New York

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir süre önce Doğu Akdeniz’de petrol ve doğal gaz aramaları başlatan Güney Kıbrıs’a yaptığı çağrıda, müzakerelerin devam etmesi için aramaları askıya alma önerisinde bulundu.

Derviş Eroğlu bu önerilerini bugün (Cumartesi) New York’ta biraraya geldiği Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a iletti.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, Rumların petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında ısrar etmesi durumunda iki tarafın özel amaçlı bir komisyon kurarak, hem anlaşmalar hem de arama ruhsatları konusunda iki tarafın da yazılı onayını almayı ve bulunacak zenginliğin paylaşım oranlarını müzakere etme önerisinde bulundu. Eroğlu bulunacak zenginliğin silah alımlarına harcanmaması gerektiğinin de altını çizdi. Kıbrıs Türk tarafı, adanın birleştirilmesini amaçlayan müzakere sürecinin petrol ve doğal gaz arama çabaları yüzünden aksatılmasına karşı çıkıyor.

Bununla birlikte Rum tarafının daha önceki çağrılara uymayarak sondaj çalışmalarını devam ettirdiğinin altını çizen Derviş Eroğlu “Bizim de atacağımız adımlar olacak,” diyerek bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte New York’ta imzaladıkları Kıta Sahanlığı Sınırlandırma anlaşmasına dikkati çekti. Bu anlaşma Türkiye ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Akdeniz’de birlikte petrol ve doğal gaz arama imkanı tanıyor. Türkiye dün sondaj öncesinde bölgede sismik araştırma yürütecek Piri Reis gemisini İzmir’den yola çıkardı.

Bununla birlikte Başbakan Erdoğan da BM Genel Kurul konuşmasında belirttiği gibi, Rum tarafının geri adım atması durumunda petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına kendilerinin de başlamayacağının işaretini vermişti.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Eroğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un verdikleri öneriden memnun olduğunu da sözlerine ekledi. Eroğlu kendilerinin de aramaları başlatmaları durumunda yalnızca Kıbrıs’ın kuzeyini değil, adanın tüm çevresini kapsayacak şekilde ruhsat verme hakkına sahip olduklarını kaydetti.

Eroğlu, Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas’ın petrol ya da doğal gaz bulunması durumunda tüm Kıbrıs halkının bundan yarar sağlayacağı açıklamasına inanmadığını belirtti.

XS
SM
MD
LG