Erişilebilirlik

Kıbrıs Rumları İçin Son Şans


Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiyades ülkesini iflastan kurtarmak için uluslararası kredi kuruluşlarıyla son dakika pazarlığı yapıyor.
Brüksel’e giden Anastasiyades Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF yetkilileriyle masaya oturdu.

Kıbrıs Rum parlamentosu 7,5 milyar dolarlık kaynak bulmak için AB’nin belirlediği tarih olan Pazartesi gününe kadar farklı öneriler üzerinde anlaşma sağlamaya çalışıyor. Bu tarihe kadar bir çözüm bulunmaması durumunda AB Kıbrıs Rum kesimine sağladığı acil fonları durduracak. Alacaklı ülke ve kurumlar 13 milyar dolarlık kurtarma paketine karşılık Güney Kıbrıs'ın da 7,5 milyar dolarlık kaynak yaratmasını şart koşuyor.
Eğer bir çözüm bulunamazsa Güney Kıbrıs borç yükümlülüklerini yerine getiremez hale gelecek ve 17 üyelik Euro bölgesinden çıkmaya zorlanacak.

Hükümet sözcüsü Hristos Stilyanides parlamentoya yaptığı konuşmada ülkenin kurtarılması gerektiğini söyledi. Sözcü konuşmasında önlerindeki birkaç saatin, ülkenin geleceğini belirleyeceğini ve herkesin sorumluluk sahibi olması gerektiğini söyledi.

Rum hükümeti en azından bir bankayı tekrar yapılandırmayı planlıyor. En büyük bankalardan biri olan Laiki, sorunun çözümü için Merkez Bankası ile beraber 130 bin Euro’dan fazla olan sigortasız banka hesaplarından ek mevduat vergisi alınmasını önerdi.

Mevduat sahipleri bu öneriye karşı çıkarken parlamento da tasarrufların vergilendirilmesi planını büyük bir çoğunlukla reddetti. Yeni vergi önerileri, vergi cenneti olarak bilinen Güney Kıbrıs’a paralarını yatırmış birçok zengin Rus tarafından yakından izleniyor.

Güney Kıbrıs hükümeti Rusya’ya yeni kredi açması talebinde bulundu. Moskova, başta bu talebi reddetti. Ancak sonradan Başbakan Dimitri Medvedev, Güney Kıbrıs’ın öncelikle AB’yle uzlaşmaya varması durumunda yardım eli uzatabileceklerini söyledi. Medvedev Güney Kıbrıs’ın bir AB ülkesi olmasına rağmen Rusya’nın ülkede ekonomik çıkarları olduğunu, ülkeye daha önceden de borç vererek destek olduklarını ve ülkenin Avrupa ile bir uzlaşmaya varması durumunda tekrar bir yardımın gündeme gelebileceğini bildirdi.

Kıbrıs Rum kesiminde bankalar panikleyen yatırımcıların hesaplarından büyük meblağlar çekmelerini engellemek amacıyla Salı gününe kadar kapalı tutuluyor. Ancak huzursuz mevduat sahipleri bankamatiklerden sınırlı oranlarda para çekebiliyor.
XS
SM
MD
LG