Erişilebilirlik

Amerika’dan Kıbrıs’ta Taraflara Birleşin Çağrısı


Pence

Amerika, Kıbrıs’ta taraflara birleşme çağrısında bulundu. Çağrı, Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence’den geldi. Pence, Ada’daki taraflara bir anlaşmaya varması çağrısı yaptı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Pence’in Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla telefonda görüştüğü bildirildi. Açıklamada, Pence’in bütün Kıbrıslılar’ın yararına olacak şekilde liderlerin iki bölgeli, iki toplumlu federasyon konusunda Kıbrıs’ı birleştirecek bir anlaşma sağlayacaklarına emin olduğu belirtildi.

Görüşmelerde kritik gün

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs müzakerelerindeki tıkanıklığın aşılması için yeniden İsviçre’de.

Genel Sekreter, Crans-Montana’daki görüşmelerin dokuzuncu gününde tıkanıklığı bir kez daha aşmaya çalışıyor.

Kıbrıs Görüşmelerinde Kritik Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

BM yetkilileri, Guterres’in, güvenlik gibi kilit konulardaki anlaşmazlık noktalarını anlamaya ve çözüm bulmaya çalıştığını bildirdi.

Tarafların bir çerçeve anlaşmasında uzlaşması umut ediliyor. Ayrıntılarsa anlaşma sonuçlandırılmadan önce gelecek haftalarda ele alınacak. Herşey planlandığı gibi ilerlerse varılan anlaşma Kıbrıs’ta halk oyuna sunulacak.

Kıbrıs Türk Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Uzun bir gün ve gece olacak, bu karar alma günü” dedi.

Birçok sorun hala çözülmemişken, Ada’nın güvenliği en önemli anlaşmazlık noktası olarak ortaya çıkıyor.

Rum tarafı Kıbrıs’taki Türk askerini tehdit olarak görüyor ve tamamının çekilmesini istiyor. Türk tarafı ise askerlerin kalmasından yana.

,Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bütün askerlerin çekilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Yunanistan ayrıca garantör ülkelerin Kıbrıs’ın 1960 anayasasında bulunan askeri müdahale hakkının kaldırılmasını istiyor. Türkiye ise bu yöndeki bazı hakların kalmasından yana.

Avrupa Birliği de müzakerelere katılıyor. Avrupa Birliği Dış Politika Temsilcisi Federica Mogherini Avrupa Birliği’nin müzakerelere tam destek verdiğini kaydetti.

XS
SM
MD
LG