Erişilebilirlik

İki Kore Arasında Gerginlik


İki Kore Arasında Gerginlik

Kuzey Kore, Güney Kore’nin Pyonyang’a ölen lider Kim Jong Il’in cenaze töreni için sadece iki heyet göndermesini şiddetle eleştirdi.

Bir hükümet sözcüsü, başka Güney Korelilerin gitmelerine izin verilmemesinin, ilişkileri gerginleştireceği ve ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

Seul hükümeti Cumartesi günü Kim Jong İl’in cenaze töreni için kuzeye iki heyet göndereceğini açıklamıştı. Hükümet sözcüsü, heyetlerde resmi yetkili bulunmayacağını, Güney Kore’yi, törende, eski Devlet Başkanı Kim Dae-Jung’un yakınlarıyla, Hyundai şirketinin eski başkanı Chung Mong-Hun’un temsil edeceğini bildirdi.

Eski lider Kim Jong İl için yas sürerken oğlu Jong-Un Komünist Parti'nin resmi yayın organı tarafından "başkomutan" ilan edildi.

28 yaşındaki Kim Jong-Un, 20 yaşlarındayken sadece birkaç yıl askerlik yapmış olmasına rağmen orgeneral rütbesi taşıyor.

Komünist Parti tarafından yeni lider ilan edilen Kim Jong-Un’un Batı’ya ve Güney Kore'ye karşı nasıl bir politika izleyeceği bilinmiyor. Yaklaşık bir milyon kişilik ordunun başkomutanı olan yeni liderin nükleer silahlar konusundaki tavrı da belli değil.

Öte yandan Güney Kore’li bir grup eylemci, dev balonlarla kuzeye yüzlerce çift kışlık çorap gönderdi. Çoraplar giysi olarak kullanıldığı gibi, karaborsada yiyecek bulmak için de kullanılıyor.

XS
SM
MD
LG