Erişilebilirlik

KHK İhraçları Uluslararası Gündeme Taşınıyor


2 bine yakın üyesi KHK’larla ya da kayyumlar tarafından ihraç edilen Genel-İş Sendikası, durumu uluslararası sendikaların gündemine taşımaya hazırlanıyor. Sendika yönetimi işini kaybeden üyelerinin yeni kurulan OHAL komisyonuna başvurmaya çağırarak, komisyonun olumsuz karar vermesi halinde yargıya gideceklerini açıkladı.

Son yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile 306 üyesi ihraç edilen Genel-İş Sendikası’nın OHAL ilan edildiğinden bu yana bin 961 üyesi işini kaybetti. Son KHK ile ihraç edilenlerin çoğunun Diyarbakır’da olması nedeniyle sendika yönetimi Diyarbakır’da toplandı. Bölgedeki şube yöneticilerinin de katıldığı toplantıdan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, ihraçların hak ihlali olduğunu söyledi. Resmi temaslardan olumlu sonuçlar beklerken, yeni bir KHK yayınlanmasıyla başa dönüldüğünü belirten Çalışkan, “Bugüne kadar ki temaslarımızın olumlu sonuçlar verdiği konusunda şubelerimizden geri bildirimler almaya hatta bazı belediyelerde iş akdi askıda olan üyelerimizin işbaşı yaptırılacağı bilgisini almaya başlamışken 692 sayılı KHK’nın yayımlandığına tanık olduk. Bu durum yerel düzeyde sendika-işveren ilişkilerinin gerilmesine ve giderek toplumsal ilişkilerin daha da bozulmasına neden olabilecektir. Bu noktada böyle bir gerilimin kimin işine yarayacağını doğrusu merak ediyoruz ve Hükümet’in sayın yetkililerine de bu soruyu soruyoruz. Hükümet’i bu konu üzerinde durmaya davet ediyoruz" dedi.

Çalışanların sadece istihbarat raporları dayanak gösterilerek ihraç edildiğini vurgulayan Çalışkan, “OHAL döneminde, OHAL’in ilan edilmesine neden olan 15 Temmuz darbesini sanki işçiler yapmış gibi uygulamalar gündeme gelmiştir ve bu nedenle on binlerce çalışan hukukun temel ilkesi olan masuniyet karinesi bir kenara itilerek kamudan ihraç edilmiştir. DİSK/Genel-İş’in 2000’e yakın üyesi de aynı hukuksuzluğun muhatabıdır. OHAL döneminde işsiz bırakılan üyelerimizle ilgili herhangi bir mahkeme kararı olmadığı gibi genel bir suçlamanın dışında kendilerine isnat edilen somut bir suç da yoktur. İcat edilen genel suçun dayanağı ise nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen istihbarat raporlarıdır” diye konuştu.

İhraçları uluslararası gündeme taşıyacaklarını ifade eden Çalışkan, “OHAL Hükümetince yapılan ihraçları Sendikamız bundan sonraki süreçte sendikal hak ihlali olarak değerlendirecek ve bu çerçevede uluslararası sendikal gündeme taşıyacaktır. Çünkü son KHK ile biri şube başkanı olmak üzere 5 şube yöneticimizin iş akdi feshedilmiştir. Bundan önceki fesihleri de sayarsak toplam 10 şube yöneticimizin çalışma hakları ellerinden alınmış durumdadır” diye konuştu.

Çalışkan ayrıca, üyelerine ihraç edilenlerin durumlarını değerlendirecek olan OHAL komisyonlarına başvurmaları çağrısı yaptı. Çalışkan, komisyonların olumsuz karar vermesi halinde yargıya gideceklerini de sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG