Erişilebilirlik

Keystone Boru Hattında Dev Sızıntı


Kanada'dan ABD'ye ham petrol taşıyan Keystone boru hattında 5 bin varillik sızıntı yaşanması üzerine, hattın bir bölümü kapatıldı. Kanadalı enerji altyapı şirketi TransCanada’nın kapattığı kısım, ABD’nin Güney Dakota eyaletinde.

Güney Dakota yetkilileri sızıntının yeraltında yaşandığını ve kontrol altına alındığını açıkladı.

​Sızıntıdan herhangi bir içme suyunun etkilendiği sanılmıyor; ancak sızıntının 800 ton olması, boru hattının genişletilmesi projesi Keystone XL’e karşı mücadele eden grupların, seslerini yeniden yükseltmesine yol açacak.

Boru hattının iki kilometre ötesinde toprak sahibi olan bir bölge sakini, ham petrol kokusunun rüzgar nedeniyle her yere yayıldığını

Keystone boru hattı, Kanada’nın Alberta eyaletinden ham petrolü, işlenmek üzere Meksika Körfezi’ne taşıyor.

Eğer onaylanırsa Keystone XL, başka eyaletleri de içine alacak ve hattan geçen petrolün miktarını ciddi ölçüde arttıracak.

ABD’nin Nebraska eyaleti, boru hattının kendi topraklarından geçip geçmeyeceğini 19 Kasım’da oylayacak.

Çevreci gruplar ve yerel kabileler, bu genişlemeye karşı dava açmış durumda.

Proje, Obama yönetimin döneminde çok fazla çevresel risk taşıdığı gerekçesiyle rafa kaldırılmıştı.

Ancak Başkan Donald Trump imzaladığı bir başkanlık kararnamesiyle, Keystone XL’i yeniden canlandırmıştı. Trump projenin istihdam yaratacağını, yakıt fiyatlarını düşüreceğini ve ABD’nin yabancı petrole bağımlılığını azaltacağını söylemişti.

Keystone yetkilileri, şu ana kadar Alberta’dan Meksika Körfezi’ne 1 milyar varil petrolün güvenli biçimde taşındığını belirtiyor.

Karşı çıkan gruplar ise boru hattının, önünde sonunda bir çevre felaketine yol açacağı konusunda uyarıyor.

XS
SM
MD
LG