Erişilebilirlik

Kevin Spacey Hakim Karşısına Çıktı


Aktör Kevin Spacey 2016 yılında Nantucket Adası’nda bir barda genç bir erkeğe cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Uygunsuz saldırı suçlamasıyla karşı karşıya olan iki Oscar ödüllü oyuncu duruşma belgelerinden öğrenildiğine göre suçlamayı kabul etmedi.

TV eski sunucusu Heather Unruh, yaklaşık bir yıl önce, o dönem 18 yaşında olan ve bir barda komi olarak çalışan oğlunun Spacey’nin cinsel saldırısına maruz kaldığını açıklamıştı.

Spacey’nin avukatı, genci neden olay yaşanır yaşanmaz yetkililere bildirmemekle suçlamıştı.

Mahkemede suçlu bulunduğu takdirde Spacey, beş yıla kadar hapse mahkum edilebilir.

Davayla ilgili bir sonraki duruşma 4 Mart’a ertelendi. 4 Mart’taki duruşmaya Spacey’in katılması gerekmiyor.

Olayın yaşandığı ve yazın popüler turist mekanı ama kışın ıssız olan Nantucket Adası’ndaki mahkeme binası medyanın yoğun ilgisiyle doldu taştı.

Kevin Spacey hakkındaki cinsel taciz iddialarıyla ilgili 2017’den beri açılan ilk ceza davası.

Mahkeme hakimi Spacey’nin toplumda kendisiyle ilgili hali hazırda oluşmuş olumsuz algıdan dolayı avukatları tarafından temsil edilme talebini reddederek, duruşmaya bizzat katılmasını istemişti.

Tacize uğradığı iddia edilen gencin annesi, oğlunun cinsel saldırı sırasında çok sarhoş olduğunu, Spacey’nin cinsel organına dokunduğunu, tuvalete gittiği sırada bardan kaçtığını açıklamıştı.

Kevin Spacey, geçen ay yayınladığı bir videoda, “yapmadığım bir şeyin kesinlikle bedelini ödemeyeceğim” demişti.

Bu Kevin Spacey’ye yöneltilen ilk cinsel taciz iddiası değil. Oyuncu Anthony Rapp, yıllar önce 14 yaşındayken Spacey’nin tacizine uğradığını açıklamıştı. Spacey olayı hatırlamadığını ancak iddialar doğruysa özür dilediğini belirtmişti.

XS
SM
MD
LG