Erişilebilirlik

KESK’ten Hükümete ‘Kriz Bedeli’ Uyarısı


KESK’ten Hükümete ‘Kriz Bedeli’ Uyarısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:03 0:00

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), Diyarbakır’da düzenlediği bölge mitinginde, hükümete krizin bedelinin çalışanlara ödetilmemesi çağrısı yapıldı.

KESK tarafından Diyarbakır’da düzenlenen bölge mitingine, Doğu ve Güneydoğu’daki 14 ilden, değişik iş kollarından, binlerce kamu çalışanı katıldı. Otobüslerle kente gelen kamu çalışanları, gruplar halinde, İstasyon Meydanı’ndaki miting alanına girdi. Ellerinde sendika bayrakları ve pankartlarla alana giren çalışanlar, sık sık taleplerini içeren sloganlar da attı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı mitingde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, hükümetin krizi aşmak için savaş politikalarını yükselttiğini söyledi. Bozgeyik,”AKP-MHP iktidar bloğu, diğer seçimlerde gördüğümüz gibi, yerel seçimlerde de yine iç ve dış düşman yaratarak bölgemizde ve ülkemizde, savaş politikalarını yükselterek, içerde tüm toplumsal muhalif kesimlere sendikacılara, demokratik siyaset yürütenlere, barış isteyen akademisyenlere, gazetecilere, demokratik siyaset yürüten milletvekillerine, belediye eş başkanlarına gözaltı, baskı, savaş politikalarıyla, hem ekonomik hem siyasal krizi aşmaya çalışıyor” dedi.

Bozgeyik, krizin bedelini çalışanların ödemeyeceğini savunarak, ”Biz artık bu krizin bedelini ödemeyeceğiz. Bu siyasi krizin, bu rejim krizinin bedelini bunu yaratanlar ödesin diyoruz. Temel sorun krizin faturasının kimin tarafından ödeneceği sorusudur. Ülkeyi yönetenler, yaşanan krizin faturasını emekçilere, işçilere kadınlara, sayıları bir milyon 700 bini bulan eğitimli işsizlere çıkarmak istiyor” diye konuştu.

Bazı eylemcilerin, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarını taşıdığı mitinge katılanlar, taleplerini VOA Türkçe ’ye anlattı. Katılımcılardan Saliha Soylu, iş güvencesine vurgu yaparak, ”Son dönemlerde emekçilerin hem özlük haklarında, hem demokratik haklarında, iş güvenliği haklarındaki çürüme, emekçilerin bütün özgürlüklerini elinden alma eğilimi had safhada. Biz güvenceli, demokratik, özgür emek, özgür ekmek talebiyle bugün buradayız” şeklinde konuştu.

Edip Yaşar ise; ”Türkiye’de yaşam koşulları Fransa’ya göre çok daha zor konumda. İşsizlik had safhada, çalışan kesim de karın tokluğuna çalışıyor. Emeğinin karşılığını alamamaktadır. Buna rağmen sanki hiçbir şey yokmuş gibi, güllük gülistanlıkmış gibi sanki insanlar alana keyfiyetten çıkıyor gibi bir ortam yaratmak isteniyor” dedi.

Miting, konuşmaların ardından, konserle sona erdi.

XS
SM
MD
LG