Erişilebilirlik

Kerry’nin Suriye Trafiği Sürüyor


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Katar Dışişleri Bakanı Halit El Atiye

Londra’da yapılacak Suriye toplantısına ise Türkiye, İngiltere, Mısır, Fransa, Almanya, İtalya, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden temsilciler katılacak

Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’nin Dostları grubunun ana üyeleri ve Suriye muhalefetiyle yapacağı toplantı öncesi Katar Dışişleri Bakanı Halit El Atiye’yle görüştü.

İki dışişleri bakanı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat karşıtı isyancıları destekleyen 11 ülkenin diplomatlarıyla Salı günü Londra’da yapacakları toplantıdan önce Paris’te biraraya geldi.

Londra’daki toplantının amacı, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmak amacıyla tarafları bir barış anlaşması çerçevesinde müzakere masasına oturtmak.

Öte yandan yetkililer, barış görüşmeleri için bir tarih belirlenip belirlenmediği konusunda çelişkili açıklamalarda bulunuyor.
Arap Birliği Başkanı Nebil El Arabi, barış konferansının 23 Kasım’da yapılabileceğini söyledi.
Ancak aynı basın toplantısında Arap Birliği’nin Birleşmiş Milletler Temcilsici Lakhdar Brahimi, güvenilir bir Suriye muhalefeti olmadan görüşmelerin yapılamayacağını savundu. Brahimi Katar, Türkiye, İran ve Suriye’yi ziyaret etmeden önce bir tarih belirleyemeyeceğini söyledi.

Suriyeli muhalifler Beşar Esat görevi bırakmadığı sürece barış konferansına katılmayacaklarını söylüyor. Esat ise 2014’te görev süresi dolana dek iktidarda kalacağını bildiriyor ve büyük olasılıkla seçimlere de katılacağının altını çiziyor.
Sayı günü Londra’da yapılacak toplantıyaTürkiye, İngiltere, Mısır, Fransa, Almanya, İtalya, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Amerika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden temsilciler katılacak.
XS
SM
MD
LG