Erişilebilirlik

Kerry’nin Ortadoğu Temasları Sürüyor


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, üç yıl önce çıkan Arap Baharı ayaklanmalarının başlama noktası olan Tunus’ta demokratik geçiş sağlanması için yetkililerle görüşüyor

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, üç yıl önce çıkan Arap Baharı ayaklanmalarının başlama noktası olan Tunus’ta demokratik geçiş sağlanması için yetkililerle görüşüyor.

ABD Dışişleri Bakanı’nın önceden duyurulmayan bu ziyareti sırasında Tunus Cumhurbaşkanı Mansuf Marzuki ve Başbakan Mehdi Cuma ile görüşmesi bekleniyor.

Tunus’ta bu aybaşında Ulusal Kurucu Meclis, bazı gözlemcilerin Arap dünyasındaki en yenilikçi anayasa olarak tanımladığı anayasa taslağını görüşerek onaylamıştı.

Ancak hükümet karşıtları, taslağın kadın haklarını yeterince korumadığını savunuyor. Anayasa taslağında, İslami kuralların değil, demokrasinin altı çiziliyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Tunus'ta yeni anayasanın kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, Tunus örneğinin reform arayan diğer halklara da model olabileceğini bildirdi.

Kerry hayata geçen bu değişikliği överek, geçiş hükümeti ve yeni anayasanın Tunus’un demokrasiye geçişinde “tarihi bir dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı ayrıca, Tunusluların liderlerini seçerek geleceklerini belirlemesi için geçiş hükümetinin erken seçim için tarih belirlemesi çağrısı yaptı.

Kerry’nin Tunus ziyareti, Birleşik Arap Emirlikleri gezisinin ardından geldi. Kerry burada, Suriye’deki durum, İran’ın nükleer programı ve Filistin-İsrail barış süreci gibi konuları ele aldı.

Amerika Dışişleri Bakanı’nın daha sonraki durağı, Filistin lideri Mahmut Abbas’la görüşeceği Paris olacak.

Kerry, İsrail ve Filistin’in anlaşmazlığını sona erdirecek resmi nihai statü müzakerelerine başlamaları için aylarca uğraşmıştı.

Taraflar, üç yıl aradan sonra başladıkları müzakerelerde çok az ilerleme kaydetmişlerdi.
XS
SM
MD
LG