Erişilebilirlik

Kerry'den Yeni Suriye Planı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude
Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın görevi bırakması için yeni bir diplomatik çözüm planı üzerinde çalıştığını açıkladı.
Kerry, 70 bin kişinin öldüğü, yüzbinlerce kişinin evsiz kaldığı bir iç çatışma ortamında bu planın, daha da kötü bir sonucu önlemede geç kalabileceği uyarısında da bulundu.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Kerry, planının ayrıntılarını açıklamadı, Ortadoğu’ya yapacağı ziyarette konuyu bölge ülkelerinin liderleriyle ele alacağını söylemekle yetindi.
Kerry, “Şiddeti en aza indirgemek ve barışçı bir şekilde iktidardan ayrılmasını sağlamak istiyorum” dedi.

Kerry bu açıklamayı Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ile görüşmesinden sonra yaptı. Dışişleri Bakanı’nın Mart ayında yapmayı planladığı ziyarette İsrail ve Türkiye'nin dışında Ürdün’e de gitmesi bekleniyor.

Kerry, barışçı bir değişim sürecinin kolay olamayacağını söyledi ve “Bu sürecin kolay bir hedef olduğunu söyleyemem, son aylarda, bu konuda çok sayıda güç devreye girmiş durumda,” dedi.
Dışişleri Bakanı Kerry, Suriyeli muhaliflerin Şam rejimi ile diyaloga girme çabalarını övdü.

Diplomatik yollarla bugüne kadar ikna olmayan Şam’ı bu konuda Rusya’nın masaya oturtma şansı daha yüksek olarak görülüyor.
Amerika, bazı Avrupa ve Arap ülkeleri Suriye’ye askeri müdahaleye sıcak bakmıyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG