Erişilebilirlik

Kerry’den İstihbaratta Değişim Sözü


Ortadoğu temaslarına ara veren Amerika Dışişleri Bakanı Polonyalı yetkililerle bir araya geldi. Görüşmelerde füze savunma sistemleri ve iki ülkenin savunma işbirliğinin yanı sıra Amerika’nın dinleme faaliyetleri de gündeme geldi. Polonya’nın adı dinlenen ülkeler arasında yer almamasına rağmen Amerika Dışişleri Bakanı istihbarat skandalı hakkında konuştu. Kerry, Amerika’nın istihbarat ve izleme faaliyetlerini gözden geçirerek tarafların üzerinde anlaştığı hale getirmek için müttefikleriyle yakın şekilde çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Ancak Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de aralarında bulunduğu liderleri dinlediği iddialarına açıklık getirilmesini isteyen Avrupalı liderler ile Amerika’nın arası giderek açılıyor.

Kerry Polonya’daki temasları sonrasında yaptığı açıklamada ayrıca, Avrupa Birliği ile Amerika'nın arasındaki ticari anlaşmaları etkilememesini istedi.

Amerika Dışişleri Bakanı, Polonya ziyaretinin ardından sekiz gün sürecek Ortadoğu gezisine devam edecek. İsrail Filistin arasındaki barış görüşmelerini kaldığı yerden devam etmeni sağlama çabaları kapsamında tarafların yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG