Erişilebilirlik

Kerry'den Cumhuriyet Bayramı Mesajı


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Kerry, darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına da taziyelerini yineledi.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamaya, "Başkan Barack Obama ve Amerikan halkı adına, 29 Ekim’de Cumhuriyetlerinin kuruluşunun 93’üncü yılını kutlayan sizleri, Türk halkını tebrik ediyorum" cümleleriyle başladı.

“Uzun süreli müttefikimiz Türkiye’nin demokratik yollarla seçilmiş hükümetini ve anayasada kutsallaştırılmış kurumlarını ABD olarak sarsılmaz bir şekilde desteklemeyi sürdürüyoruz” diyen Kerry, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına bir kez daha taziyelerini iletti.

ABD Dışişleri Bakanı,“İki ülke Suriye’deki iç savaş, küresel mülteci krizi ve şiddet yanlısı aşırıcı grupların her yerdeki yasalara saygılı insanlara yönelik tehditleriyle mücadele gibi bir dizi zorluğa karşı yan yana çalışmayı sürdürüyor. Özellikle Türkiye’de son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle beraber mücadele etmek dışında ABD adalet, güvenlik ve hukukun üstünlüğü adına sizin yanınızda durmaya kararlı. Amerikalılar, Türklerle ticaret, turizm, akademik alışveriş, kültür ve ailevi bağlarına büyük değer veriyor. Sizler bu özel günü kutlarken biz de size mutluluk, refah ve güven dolu bir yıl diliyoruz" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG