Erişilebilirlik

'İran'la Derin Görüş Ayrılıkları Sürüyor'


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'la

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, İran’la yürütülen nükleer görüşmelerde “ciddi açıklar” bulunduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler’in beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkeleriyle İran arasında nükleer anlaşmaya varılması için son gün Pazartesi olarak belirlenmişti.

Viyana’da yaptığı açıklamada “karar zamanına” yaklaştıklarını söyleyen Kerry, ardından Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’la bir araya geldi.

Steinmeier, İran’ın askeri amaçlı nükleer araştırmalarına son vermeye hazır olup ­olmadığının, asıl sorulması gereken soru olduğunu vurguladı.

Kerry, dün geç saatlerde olduğu gibi, bugün de Tahran hükümetiyle aralarındaki görüş ayrılıklarını gidermek amacıyla İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’le bir kez daha görüştü.

İran heyetine yakın bir kaynak, Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, büyük görüş ayrılıklarının devam ettiğini söyledi. Adı açıklanmayan kaynak, anlaşma imzalanması için tek çarenin “genel bir çerçeve oluşturup ayrıntıların sonradan doldurulması” olduğunu kaydetti.

Viyana’da bir araya gelen yetkililer, kapalı kapılar ardında yoğun pazarlıklarına devam ediyor.

Kerry Çavuşoğlu’yla görüştü

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, diplomatik temaslarını diğer ülkelerle de sürdürdü. Kerry, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanlarının yanı sıra, Türk, Fransız ve Kanada dışişleri bakanlarını da telefonla aradı.

Dışişleri Bakanı Kerry, P5+1’i oluşturan Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın, nihai anlaşma için 24 Kasım’da sona ermesi öngörülen son tarihi uzatmaya niyetli olmadığını açıklamıştı.

Tahran’ın uranyum zenginleştirme programını kısıtlaması durumunda BM ve Batılı ülkeler, İran’a yaptırımları hafifletmeyi öneriyor. Amerika ve Batılı ülkeler, İran’ın nükleer programının silah üretmeyi amaçladığından emin, ancak Tahran, yıllardır silah düzeyinde uranyum üretmeye devam etmesine rağmen programın sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

XS
SM
MD
LG