Erişilebilirlik

Kerry ve Lavrov Ukrayna'yı Görüştü


ABD Dışişileri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Ukrayna krizine diplomatik çözüm yolu bulma amacıyla Paris’te biraraya geldi.

İki bakanın Başkan Obama ile Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in telefon görüşmesinden sonra Paris’teki Rusya büyükelçisinin konutunda biraraya gelecekleri açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Cuma geç saatlerde Başkan Barack Obama'yı telefonla arayarak Amerika'nın Ukrayna krizine çözüm için sunduğu öneriyi görüşmüştü.

Krize diplomatik çözüm önerisi hafta başında Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'a sunulmuştu. Beyaz Saray Obama'nın Putin'den, bu diplomatik çözüm önerisine yazılı olarak cevap vermesini istediğini açıkladı.

Beyaz Saray açıklaması, Kerry’nin Lavrov’a sunduğu diplomatik çözüm önerisinin ayrıntılarını vermiyor. Amerika, Kırım’daki üslerinden askerlerini çekmesi ve yarımadadaki Ukraynalı azınlığın güvence altına alınmasını sağlayacak uluslararası gözlemcilerin Kırım’a girmesine izin vermesi için Rusya’ya baskısını sürdürüyor.

Ukrayna hükümetinin krize itidalli ve gerginlikten uzak yaklaşımını sürdürdüğünün altını çizen Başkan Obama, Rusya’ya da bu yaklaşımı destekleme ve provokasyondan kaçınma çağrısında bulundu.

Lavrov Cumartesi günü Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından askerlerini Ukrayna’ya gönderme niyeti olmadığını belirtti.
Lavrov doğu bölgelerinde milyonlarca etnik Rus’un yaşadığı Ukrayna’da istikrarı sağlamanın tek yolunun yerel hükümetlere daha fazla özerklik veren bir federal anayasa oluşturulması olduğunu söyledi.

Moskova ve Kiev arasındaki gerginlik, geçen ay Rusya’nın birliklerini Ukrayna toprağı olan Kırım’a konuşlandırması ve yarımadadaki ayrılıkçı Ruslar’a destek vermesiyle başladı.
Rusya’yla birleşme yanlısı kesimler alelacele referandum düzenledikten sonra Moskova, Kırım’ı ilhak etme kararı aldı.
İlhak kararı uluslararası çevrelerce kınanırken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımama kararı aldı. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika da Rusya’ya bir dizi ekonomik yaptırım uygulamaya başladı.
XS
SM
MD
LG