Erişilebilirlik

Kerry ve Jolie İftar’da Konuştu


Kerry ve Jolie İftar’da Konuştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, “Dünya Mülteciler Günü” nedeniyle Washington’da verilen iftara katıldı. Kerry iftarda yaptığı konuşmaya Arapça “Selamün Aleyküm, Ramazan ayınız mübarek olsun” sözleriyle başladı.

Dünya genelinde son yıllarda giderek artan mülteci sayısına dikkat çeken Dışişleri Bakanı, “yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalan bu kişilerin tek bir yerde toplandığı takdirde dünyanın 22. büyük ülkesi olacağını” kaydetti.

Washington yakınlarındaki Virginia’da bulunan Dulles Bölgesi Müslüman Toplumu tarafından düzenlenen iftar programında konuşan Kerry, Amerika’nın dünyada mültecilere 5 milyar dolarla en büyük yardım sağlayan ülke olduğuna dikkat çekti.

Bakan, isim vermeden Donald Trump’un ‘Müslümanlar’ın ABD’ye girişi yasaklansın’ önerisini eleştirerek, bu yaklaşımın ABD’nin kuruluş değerleriyle örtüşmediğini şu sözlerle ifade etti: “Müslüman gruplara karşı bu bağnaz ve nefret dolu söylemler, ABD İslam’la savaş halindeymiş gibi göstermeye çalışanlar ve terörist grupların çıkarına yarıyor. Halbuki yeryüzünde, Müslümanlar’ın daha özgürce yaşayabileceği bir ülke daha yok.”

Kerry ayrıca, Amerika’ya kabul edilen mültecilerin de belli süre gözetime tabi tutulduktan sonra alındığını, bunun da ülke için bir tehdit unsuru oluşturmadığını savundu.

İftar programında konuşan Oscar ödüllü ünlü oyuncu Angelina Jolie ise, “tüm insanlar eşit doğmuştur ve eşit haklara sahiptir” dedi ve birçok farklı dinden kişinin iftara katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Jolie ayrıca, “çatışmalar yüzünden evlerinden olan 65 milyon kişiye sırtımızı dönemeyiz ya da onları görmezden gelemeyiz” dedi. Jolie mültecilere sadece yardım ve yeni bölgelere yerleşme imkanı sağlamak yerine, çözüm odaklı farklı yaklaşımlar benimsenmesi gerektiğini kaydetti.

Kerry ve Jolie İftar’da Konuştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG