Erişilebilirlik

Kerry Ukrayna Muhalefetiyle Görüşecek


Almanya’yı ziyaret eden Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk kez muhalefetle görüşmeye hazırlanırken, Ukrayna’da bu kez kaçırılan bir muhalife işkence yapıldığı iddia ediliyor

Almanya’yı ziyaret eden Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, ilk kez muhalefetle görüşmeye hazırlanırken, Ukrayna’da bu kez kaçırılan bir muhalife işkence yapıldığı iddia ediliyor.

Amerikalı yetkililer, Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ukrayna’da Kasım ayından beri devam eden hükümet karşıtı protestoların başını çeken Ukrayna muhalefetiyle ilk toplantısını yapacağını bildirdi.

Almanya’da bulunan Kerry, Cumartesi günü muhalif politikacı Arseni Yatsenyu ve eski boks şampiyonu Vitali Klitço’yla bir araya gelecek.

Muhalife işkence iddiaları

Bu arada 22 Ocak’tan beri ortadan kaybolan Ukrayna'nın tanınmış muhaliflerinden Dmitro Bulatov’un Kiev dışında vücudunda kesikler ve yüzünde morluklarla bulunmasına tepkiler sürüyor. Ukraynalı protestocular, Bulatov’un kaçırılıp işkence gördükten sonra ormanda terkedildiğini iddia ediyor. Muhalif Dmitro Bulatov’un orman yakınlarındaki bir köye ulaşarak yardım istediği bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Dairesi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e siyasi ayaklanma sırasında yaşanan, ölüm, adam kaçırma ve işkence iddialarını soruşturma çağrısı yaptı. BM Sözcüsü Navi Pillay, Ukrayna’dan gelen haberlerin, dehşet verici olduğunu söyledi.

Önceki gün hastalık iznine ayrıldığı açıklanan Yanukoviç ise cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yayımlanan mesajında, muhalefeti siyasi krizi tırmandırmakla suçladı. Mesajda, muhalefet liderleri, siyasi hırsları uğruna halka bu soğukta dışarı çıkma çağrısında bulunarak olayları kışkırtmakla suçlanıyor. Yanukoviç devletin, tutuklu protestocular için şartlı af ve başbakanın değiştirilmesi gibi birçok sorumluluğu yerine getirdiğini de savundu.

Yine aynı sitede Perşembe günü, Yanukoviç'in akut solunum enfeksiyonu geçirdiği ve ateşinin yükseldiği belirtilmişti.

Ukrayna’da Avrupa Birliği'yle işbirliği anlaşmasını imzalamaktan vazgeçen Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'i protesto için Kasım’da başlayan gösteriler hala sürüyor.
XS
SM
MD
LG